ماجرای تاخیر در ترخیص کالا با صدور یک بخشنامه گمرکی چه بود؟

ماجرای تاخیر در ترخیص کالا با صدور یک بخشنامه گمرکی چه بود؟

معاون فنی گمرک گفت: سازمان گمرک موظف شده تا نسبت به بهبود سامانه بررسی و تعیین ارزش به عنوان کد شناسائی کالا و استفاده از آن برای تعیین دامنۀ حداقل و حداکثری برای ارزش کالاها اقدام کند.

با عنایت به درج خبری در صفحۀ اقتصادی تسنیم با عنوان « بخشنامۀ گمرک باعث تأخیر در ترخیص کالا شد / لزوم شفاف سازی تغییرات سامانۀ TSC » در تاریخ 20 آذرماه سالجاری ، معاون فنی و امور گمرکی ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم به تشریح موضوع پرداخت.

مهرداد جمال ارونقی با اشاره به احکام ابلاغی وزیر امور اقتصادی و دارایی به سازمان‌های تابعه در راستای بهبود فضای کسب‌وکار گفت: به‌منظور اصلاح رویه‌های ارزش‌گذاری کالا، گمرک جمهوری اسلامی ایران موظف گردیده است تا نسبت به بهبود سامانه بررسی و تعیین ارزش به عنوان کد شناسائی کالا و استفاده از آن برای تعیین دامنۀ حداقل و حداکثری برای ارزش کالاها اقدام کند. همچنین این سازمان مکلف گردیده است توسعه و بهره گیری از سیستم خبره و داده کاوی برای تعیین سیستمی ارزش کالاها را در دستور کار خود قرار دهد.

معاون امور گمرکی گمرک ایران افزود: جهت رسیدن به موارد فوق پیگیریهای متعددی از سوی گمرک ایران صورت پذیرفته و جلساتیدر این زمینه برگذار شد تا نهایتاً تصمیمات جامع و کاملی اتخاذ گردید که به نظر می‌رسد ظرف هفتۀ جاری ابلاغ و مورد اجرا واقع شود.

ارونقی به لزوم به روز کردن ارزشهای مندرج در سامانۀ تعیین ارزش گمرک ایران پرداخت و اعلام کرد: شناسه‌های ارزش مندرج در سامانه باید با توجه به شرایط موجود به روز و تقویت شوند تا تناقض غیرمنطقی میان ارزش کالاهای اظهارشده و ارزش های موجود در سامانه وجود نداشته باشد. در این راستا تشکیل کارگروه تعیین ارزش اقلام صادراتی و وارداتی مصوب ستاد تنظیم بازار ضروری به نظر می‌رسد.

معاون گمرک ایران با تشریح مصوبات ستاد تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز کارگروه هماهنگی تجاری بانک مرکزی گمرک ایران گفت: با عنایت به مفاد مصوبات اشاره شده و تصمیماتی که اتخاذ شده، در بررسی ارزش کالاهای گروه یکم از نظر بحث اعلام بیش بود ارزش، به دو شیوه اقدام خواهد شد؛ ارزش مندرج در ثبت سفارش برخی از اقلام این گروه، وفق ارزش مندرج در مجوز ثبت سفارش ، به همان صورت پذیرفته شده لیکن ارزش سایر اقلام گروه مذکور با تلورانس قابل قبولی مورد پذیرش قرار خواهد گرفت.

ارونقی در ادامه با اشاره به نحوۀ بررسی ارزش اقلام گروه دو کالائی اشاره کرد و گفت: درخصوص بررسی اقلام این گروه کالائی نیز تلورانسی از نظر بحث بیش بود ارزش در کارگروه هماهنگی تجاری مورد تصویب قرار گرفته و به کارگروه ستاد تنظیم بازار ارائه شده که درصورت تصویب مورد اشاره شده در جلسۀ هفته جاری ستاد تنظیم بازار، این مورد نیز جهت اجرا به گمرکات اجرائی ابلاغ خواهد گردید.

معاون امور گمرکی گمرک ایران درخصوص بخشنامۀ اخیر صادره و ایجاد تأخیر در انجام تشریفات گمرکی افزود: اصولاً بخشنامه جدیدی از سوی گمرک ایران صادر و به گمرکات اجرائی ابلاغ نشده لیکن اقدامات صورت پذیرفته درخصوص ارزش به مراجع مافوق گزارش و رونوشت اقدامات به گمرکات اجرائی جهت آگاهی ابلاغ شده بود که برخی از گمرکات با طرح ابهامات پیش آمده، از گمرک ایران نحوۀ اقدام را جویا شدند که به قید فوریت راهنمایی لازم صورت پذیرفته و ابلاغ گردید کمافی السابق و به روال معمول نسبت به بررسی ارزش اقلام وارداتی با رعایت قانون و مقررات مربوطه اقدام نمایند که مشکل پیش آمده در حداقل زمان ممکن رفع شد.

ارونقی در پایان ضمن تشکر از پیگیری تسنیم در این زمینه، با دعوت از کلیۀ اتحادیه‌ها و سندیکاها در راستای همکاری با کارگروه تعیین ارزش گمرک ایران ابراز امیدواری کرد با کمک این مراجع تخصصی در حداقل زمان ممکن نسبت به به روز نمودن ارزشهای مندرج در سامانه بررسی و تعیین ارزش و تبیین نقشه راه و چارچوب ارزش گذاری در این خصوص اقدام شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا