مدیریت واردات در راستای حمایت از تولید و صیانت از منابع ارزی در دستورکار جدی ما است

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی:

قائم‌مقام وزیر صنعت تاکید کرد: مدیریت واردات در راستای حمایت از تولید و صیانت از منابع ارزی در دستورکار جدی ما است و حتما رویه ممنوعیت ثبت سفارش هر کالایی که مشابه تولید داخلی دارد، امسال نیز تداوم خواهد یافت.

به گزارش شاتا، حسین مدرس خیابانی در جلسه کارگروه توسعه صادرات در محل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه صادرات راه نجات کشور است، گفت: اگر قرار بود که با شرایط کنونی قیمت نفت و حتی با ظرفیت صادرات 2 میلیون و 700 هزار بشکه نفت باز هم یقیناً پیش بینی های انجام شده در تامین نیاز ارزی کشور از این بخش محقق نمی شد و چالش های متعددی پیش روی ما قرار می گرفت.

صادرات غیرنفتی امروز دیگر یک انتخاب نیست

وی افزود: با تاکید هوشمندانه مقام معظم رهبری، اقتصاد ایران به سمت جداشدن از درآمدهای نفتی پیش رفته و ضمن اینکه از سال 97 و با خروج آمریکا از برجام تجربیات متعدد به کار بسته شد تا اتکای کشور به درآمدهای صادرات غیر نفتی بیشتر شود؛ پس موضوع صادرات غیرنفتی، امروز دیگر یک انتخاب نیست؛ بلکه یک اجبار به شمار می‌رود.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: جهش تولیدی که مقام معظم رهبری به عنوان راهبرد اقتصاد ایران در سال جاری اعلام فرومده اند به تعبیری با صادرات گره خورده است و صادرات غیر نفتی بدان میزان اهمیت دارد که امروز دولت برای مدیریت تولید و تجارت کشور روی آن متمرکز شده است.

همراهی جدی وزارت خارجه برای افزایش صادرات

مدرس خیابانی با اشاره به برنامه‌ای که وزارت امور خارجه در حوزه افزایش صادرات و اقتصاد ارایه داده است، گفت: در حوزه رایزنان بازرگانی نیز وزارت امور خارجه دستورالعمل مشخصی صادر کرده که باید روی میزان موفقیت سفارتخانه ها در این رابطه تمرکز بیشتری داشته باشیم.
وی خواستار تدوین برنامه ای مشخص از سوی اتاق بازرگانی ایران برای توسعه و رونق صادرات شد و گفت: الزامات نباید به اهداف گره زده شود، پس اتاق بازرگانی باید مشارکت جدی در حوزه تدوین برنامه داشته باشد و البته وزارت صمت از این رویکرد به جد حمایت می کند.

مدرس خیابانی افزود: استقرار نمایندگان تام الاختیار تجاری هنوز عملیاتی نشده و این در حالی است که اتاق بازرگانی در این خصوص قول همکاری داده اندو انتظار می روند در روند کار برای سال 99 تسریع شود.

مدرس خیابانی گفت: اتاق های بازرگانی مشترک ایران و روسیه و سایر کشورهای اوراسیا باید وارد عمل شوند تا بتوانیم در این کشورها دفاتر تجاری داشته باشیم.

وی اظهار داشت: در حوزه نمایشگاههای مجازی باید قوی عمل کرد، این در حالی است که اگر بتوانیم تجارت الکترونیکی را رونق داده و در حوزه فروش الکترونیکی در بازارهای هدف صادراتی فعال شویم، کار عظیمی صورت خواهد گرفت.

مدرس خیابانی ادامه داد: بانک اطلاعاتی نمایشگاهها باید به صورت دوبعدی و سه بعدی تهیه شده و حتی نمایشگاهها به صورت مجازی برگزار شوند؛ این در حالی است که حتی کارخانجات، خود می توانند نمایشگاهها را در کارخانه‌ها برگزار کرده و از تکنیک‌های الکترونیکی برای عرضه و نمایش محصولات آنها استفاده شود یا حتی غرفه را به صورت مجازی طراحی کرد.

وی افزود: به هر حال کرونا تمام می‌شود؛ ولی رفتارهای مثبت اقتصادی در این دوران، نباید تمام شده و باید مانا و ماندگار باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا