مدیر عامل شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان قم: افزایش تعرفه واردات کاغذ به گرانی و فاصله مخاطب با کتاب می‌انجامد/ از تولید کنار می‌کشیم!

مدیر عامل شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان قم ضمن گلایه شدید از احتمال افزایش تعرفه واردات کاغذ گفت: نتیجه افزایش تعرفه واردات گرانی کتاب خواهد بود، این اتفاق باعث می‌شود فاصله مردم با کتاب بازهم افزایش یابد.

سید محمود حسینی مدیر عامل شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان قم در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارسپیرامون احتمال افزایش تعرفه واردات کاغذ با انتقاد شدید از این موضوع اظهار داشت: مسئولان دولت باید برای کمتر شدن فاصله مردم با کتاب فکری کنند نه اینکه در جهت افزایش تعرفه واردات و گرانی کاغذ و در نهایت کتاب قدم بردارند.

حسینی در ادامه ضمن تاکید بر اینکه کاغذهای تولید شده داخلی اصلا کیفیت ندارند تصریح کرد: دو کارخانه کاغذ مازندران و پارس فعال‌ترین کارخانه‌های ایران هستند اما کاغذ مازندران توان تولید کاغذ روزنامه را دارد و در این میان تنها کاغذ پارس است که تولید کاغذ برای کتاب را داراست، اما کیفیت کاغذ این کارخانه هم اخیرا مطلوب نیست.

مدیر عامل شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان قم ضمن گلایه از کیفیت نامطلوب کاغذ پارس، از کوتاه و بند بودن آن و حتی مشاهده برخی پارگی‌ها در آن عنوان کرد: این کارخانه مدتی بود کاغذهای رنگی خوبی تولید می‌کرد، اما اخیرا این کاغذها هم از تولید خارج شده اند.

حسینی همچنین به گرانی کاغذ و کتاب پرداخت و اشاره کرد و گفت: نتیجه افزایش تعرفه واردات گرانی کتاب خواهد بود چرا که کتاب‌های دینی هم در نهایت با این افزایش دچار افزایش قیمت خواهند شد و کتاب به سرعت گران می‌شود و این اتفاق باعث می‌شود فاصله مردم با کتاب بازهم افزایش یابد. در این فرصت کتاب‌های دینی اولین ضربه را می خورد.

این مسئول در حوزه نشر ادامه داد: اگر قصد مسئولین نابودی کتب دینی است که به این افزایش تعرفه کمک کنند اما اگر گامی در جهت حمایت بر می‌دارند باید به قیمت نهایی هم بیندیشند. کوچکترین افزایش قیمت در واردات به منزله گرانی کاغذ و کتاب خواهد بود و فاصله کتاب با خواننده بسیار می‌شود.

به گفته مدیر عامل شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان قم صلاح نیست این افزایش قیمت در حال حاضر رخ دهد. دولت باید به جای این افزایش مردم را به سمتی سوق دهد تا کتابخوان‌تر شوند و از کتاب فاصله نگیرند زیرا فاصله مخاطب با کتاب برای جمهوری اسلامی ایران اصلا خوب نیست. این ماجرا تنها به نفع عده ای خواهد بود که به فکر منافع خودشان هستند. از این رو دولت باید تدبیر مناسب‌تری داشته باشد.

حسینی در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه حجم تولید داخلی به نسبت مصرف قابل اعتنا نیست، ابراز داشت: اگر اراده دولت بر گرانی تعرفه واردات است که در نهایت منجر به گرانی قیمت کتاب دینی خواهد بود اعلام کند تا ما فعالان این صنف کتب دینی شغل خود را تغییر دهیم و از تولید کنار بکشیم

گفتنی است، غلامرضا شجاع نماینده مصرف‌کنندگان کاغذ کشور نیز ضمن گلایه از افزایش تعرفه واردات کاغذ عنوان کرد: اکنون کاغذ دارای آرامش نسبی است و دولت می‌خواهد این آرامش را بر هم بزند، اگر دولت بخواهد لجبازی کند و این افزایش تعرفه را ادامه دهد، به طور قطع قول می‌دهیم که تولید داخلی را تحریم می‌کنیم.

خبرگزاری فارس – سوم بهمن 1395

انتهای پیام/و

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا