معیار توزیع کاغذهای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی مشخص شد

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان با بیان این مطلب که بنده و اکثریت اعضای هیئت مدیره اتحادیه مخالف ورود کاغذ به فهرست کالاهای اساسی بودیم از تعیین معیار توزیع کاغذهای وارداتی خبر داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا‌، این روزها صنف نشر و چاپ در انتظار توزیع کاغذهای وارداتی مورد تایید وزرات ارشاد هستند،‌ کاغذهایی که بنا به گفته مدیران کارگروه هنوز یک گرم از آن وارد کشور نشده است،‌ با این حال بسیاری را نگران شیوه توزیع‌ و تبعاتی که ممکن است، برای نشر به همراه داشته باشد کرده است؛ از کتاب‌سازی‌ها گرفته تا فروش کاغذهای توزیعی از سوی ناشرنماها در بازار؛ مشابه آنچه که در سال‌های ماقبل 85 در جریان یارانه کاغذ رخ می‌داد. اما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنان به‌دنبال سامان دادن بازار کاغذ است‌، موضوعی که با اقدام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در وارد کردن کاغذ در فهرست کالاهای اساسی برای برخورداری از ارز 4200 تومانی رخ داد. اقدامی که منتقدان بسیاری هم در بدنه نشر و هم در میان واردکنندگان کاغذ دارد. محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران یکی از این منتقدان است،‌ وی معتقد است که اگر کاغذ در مسیر اصلی خود و با ارز نیمایی به کشور وارد شود،‌ چه بسا برای نشر بهتر باشد،‌ زیرا هم مسیر مشخص خواهد بود و هم کسانی که در این مسیر قدم برمی‌دارند،‌ ناشران واقعی هستند. آموزگار درباره شیوه توزیع نیز حرف‌هایی برای گفتن دارد‌، متن گفت‌وگوی تسنیم با وی به شرح ذیل است:

آقای آموزگار بسیاری در بدنه نشر و صنف کاغذ معتقد هستند که اقدام وزیر فرهنگ و ارشاد برای وارد کردن کاغذ به فهرست کالاهای اساسی مشکل‌ساز خواهد شد‌ و اگر کاغذ هم مانند دیگر کالاها در مسیر اصلی خود و با استفاده از ارز نیمایی به کشور وارد شود،‌ چه بسا برای صنف بهتر باشد و فساد در این زمینه نیز کمتر، نظر شما در این زمینه چیست؟

 من نیز با این نظر موافق هستم، به هر حال وقتی پای یک امتیاز ویژه مطرح می‌شود و این امتیار ویژه از طرف دولت برای مصرف‌کنندگان در نظر گرفته می‌شود، وقتی دولت این امکان را فراهم می‌کند که برای اولین‌بار کاغذ هم قیمت ارز ان‌تری مثل غذا، دارو و… وارد کشور شود، با توجه به مجموعه امکاناتی که برای کنترل و نظارت و… وجود دارد،‌  من فکر می‌کنم متاسفانه تغییراتی در نحوه استفاده از این امکان ایجاد می‌شود.

همه ما چندماه پیش دیدیم که ارز به قیمت ارز ان‌تری در اختیار عده‌ای قرار گرفت تا کالاهایی را خریداری کرده و مطابق سیاست‌هایی که دولت تعریف کرده است‌،‌ آن را توزیع کنند تا مصرف‌کنندگان به آن کالا دسترسی پیدا کنند، اما کالا را به کشور وارد کردند، ولی طبق آن سیاست‌ها عمل نمی‌شد و سودش را به جیب زد‌ند، طبیعی است که اگر کنترل  و نظارت به میزان کافی نباشد، این اقدام ایجاد مفسده می‌کند و این امکان ویژه اساساً به دست مصرف‌کننده نهایی نمی‌رسد‌، کما اینکه ما دیدیم که ظرف چند ماه گذشته کاغذ تحریر به قیمتی که توسط کارگروه کاغذ تعیین شده بود،‌ یعنی کیلویی 5100 تومان به مصرف‌کننده نهایی تحویل داده نشد. علی‌رغم اینکه انجمن وارد‌کنندگان کاغذ این قیمت را تأیید کرده بود.

پس اگر کاغذ نیز روال طبیعی را طی کند، اصولی‌تر و منصفانه‌تر خواهد بود‌، نهایتاً وقتی آثار منفی و مثبت این اضافه شدن کاغذ به فهرست کالاهای اساسی را مقایسه کنیم‌، می‌توانیم خودمان را مجاب کنیم که کاغذ بهتر است از فهرست کالاهای اساسی خارج شود.

مخالف ورود کاغذ به کالاهای اساسی بودیم

شما به عنوان رئیس اتحادیه ناشران مخالف اضافه شدن کاغذ به فهرست کالاهای اساسی بود،‌ چرا تاکنون این موضوع را با وزارت ارشاد و شخص وزیر در میان نگذاشتید که این اتفاق رخ ندهد؟

من نظر شخصی خود را گفتم‌، البته در هیئت مدیره اتحادیه ناشران نیز اکثریت اعضا تقریباً مخالف هستند‌، اما ما در مقابل عمل انجام شده قرار گرفتیم و تصمیم گرفتیم همین را تا جایی که می‌توانیم به عنوان صنف سر و سامان دهیم.

به وزیر گفتم به صلاح وزارت ارشاد نیست که مسئولیت ماجرای کاغذ را بپذیرد

به نظر من نقاط خلأهای زیادی در این ماجرا وجود دارد، مثلاً فرض کنید واردکننده کاغذ بگوید من این را به ناشران می‌دهم، تعداد زیاد پروانه نشری که دست افراد است و اصلاً کتاب تولید نمی‌کنند، این جا مشکل ایجاد می‌کند، نمونه‌های زیادی دیده شده است در همین پرونده‌های قاچاقی که تشکیل شده است‌، کاغذ گرفتند و مستند سازی کردند. من در یک دیدار خصوصی این قضیه را به اطلاع وزیر رساندم که به صلاح وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست که مسئولیت ماجرا را بپذیرد و اگر نتواند در توزیع نظارت و کنترل کامل و دقیق داشته باشد خسران به بار می‌آید.

معیار توزیع کاغذ بین ناشران آمارهای خانه کتاب خواهد بود

اشاره کردید ارشاد وقتی امتیاز متفاوتی برای کاغذ قائل شده است، باید نظارت بیشتری بر واردات و توزیع داشته باشد،‌ وزارت ارشاد نیز با اخذ تعهدنامه محضری از واردکننده قرار است کار توزیع را خود بر عهده داشته باشد‌. به نظر می‌رسد،‌ معیار مشخص و دقیقی برای توزیع کاغذ بین ناشران وجود ندارد، پس چگونه قرار است کاغذها توزیع شوند؟

معیاری تعریف شده است که شاید نزدیکترین معیار باشد، البته شاید نشود دقت را در آن به طور کامل به کار برد، این معیار هم بر اساس آمار تولید است،‌ قرار است آمار تولید هر ناشر را ظرف دو سال گذشته بر اساس اطلاعات خانه کتاب ملاک برخوردرای و استحقاق از این نوع کاغذها قرار دهند‌، البته این آمار هم دقیق نیست چه بسا اطلاعاتی که درج شده صحیح نباشد، ولی به هر حال ما در بحث‌هایی که هم در هیئت مدیره اتحادیه و هم کارگروه کاغذ داشتیم، بهتر از این، موردی را نیافتیم به هر حال این معیار، معیاری است که باید ملاک قرار گیرد.

یعنی قرار است تعداد عناوین هر ناشر معیار کاغذ اختصاصی باشد؟

خیر از روی تعداد عناوین به تنهایی نیست،‌ از تناسب تعداد عناوین هر ناشر در دو سال گذشته و تعداد نسخه‌های منتشر شده ضریب یا نسبتی بدست می‌آید که برخورداری همکار ناشر از کاغذ را تعیین می‌کند‌، این معیار نزدیک‌ترین است به واقعیت و بر اساس آن هم قرار است عمل شود. ممکن است جاهایی خطاهایی داشته باشد و نتایج نادرستی را به بار آورد.

به هر حال این‌ها مشکلاتی است که صرف ارز یارانه‌ای برای تامین کاغذ ایجاد می‌کند، وقتی کاغذ جزو کالاهای اساسی نباشد، هر کسی به اندازه تولید خرید می‌کند، این قضیه می‌تواند انگیزه‌های دیگری را در ناشران ایجاد کند،‌ مثلاً روی بیاورند به استفاده بیشتر از امکانات دیجیتال و … .

در نشست خبری اتحادیه درباره قاچاق کتاب به استفاده قاچاقچیان از کاغذهای بالک خریداری شده با ارز 4200 تومانی اشاره خلاصه‌ای کردید،‌ امکانش وجود دارد که توضیحات بیشتری درباره مبادی خروجی این کاغذها بفرمایید؟

کاغذی که از سال پیش همین موقع وارد کشور شده،  با نرخ ارز ویژه  بوده است، از جمله کاغذ بالک البته چون کاغذ بالک در ابتدا جزو کالاهای مشمول دریافت ارز ویژه نبود، با مکاتباتی که انجام شد، این کاغذ هم جزو این کالاها قرار گرفت، انتظار این است که این کالاها به دست مصرف کننده واقعی برسد، کسی که کتاب قاچاق می‌کند، قاعدتاً مصرف‌کننده واقعی نیست.

با تقاضایی که نسبت به کاغذ وجود دارد، اینگونه نیست که این کاغذها متعلق به دو سال پیش باشد و در انبارها هنوز کاغذهای دو سال گذشته موجود باشد،‌ بنابراین طبیعی است که کاغذی که با ارز ویژه وارد شده و در چاپ این کتاب‌ها بکار رفته است. کتاب‌هایی که کشف شد، عموماً از کاغذ بالک استفاده کرده‌اند.

امکان ندارد قاچاقچیان از کاغذهای وارداتی مورد تایید ارشاد استفاده کرده باشند

پس به عبارتی واردکنندگان مورد تأیید وزارت ارشاد که در نیمه مرداد ماه اسامی آنها منتشر شد‌، کاغذها را در اختیار قاچاقچیان قرار داده‌اند؟

ببینید،‌ همان طور که اشاره کردید،‌ این لیست فرای اینکه بخواهم آن را تایید یا رد کنم، چون اینکه فردی 3 تن کاغذ بیاورد، فرد دیگری دو هزار تن یا … مورد تأیید یا رد نیست،‌  با مقداری حساب و کتاب ساده ما را متوجه می‌کند، واردکننده‌ای که اسمش در لیستی که سه ماه پیش منتشر شده باید  پورفورم‌ها را دریافت کرده‌، ثبت سفارش کند و بعد برای تخصیص ارز به بانک مرکزی مراجعه کنند‌، پس بیش از سه ماه زمان لازم دارد،‌ اینگونه نیست که این قاچاقچیان از کاغذهای وارداتی این فهرست استفاده کرده باشند‌، چون چاپ کتاب‌‌های قاچاقی که ما کشف کردیم،‌ تازه یکی دو ماه پیش انجام شده است‌، قطعاً هنوز کاغذهای فهرست ارشاد وارد کشور نشده که بخواهد توزیع شود. تا ما بخواهیم مؤاخذه کنیم که چه کسی این کاغذ را به کسانی که قاچاق کتاب می‌کنند‌، فروخته است.

ابتدای امسال دولت کالاهایی را مشمول ارز 3800 تومانی کرد که کاغذ نیز با اقدام وزیر در این میان بود‌، اسامی واردکنندگان که منتشر شد‌، انجمن واردکنندگان اعلام کرد که 90 درصد این افراد برای صنف شناخته شده نیستند. بعدها هم خبری از کالاها در بازار نشد،‌ اما گویا اخیرا وزرات ارشاد تعدادی از این محموله‌ها را کشف کرده و قرار است توزیع شود؟ شما درجریان هستید؟

بله‌، یکسری کشف شده و یکسری هم خود واردکننده اعلام آمادگی برای توزیع در همان ساختاری که کارگروه کاغذ تعریف کرده است،‌ کرده‌اند‌، این کاغذها نیز با همان معیار آمار تولید خانه کتاب و با نظارت اتحادیه ناشران وکتابفروشان تهران و تعاونی‌های نشر کشور توزیع خواهد شد‌، اعلام شده که هر کس تقاضا دارد،‌ تقاضای خود را ارسال کند تا بررسی و  توزیع شود تا قیمت کاغذ در بازار آزاد کاهش یابد.

چرا اتحادیه در کار واردات کاغذ وارد نشد؟

مرداد ماه وزارت ارشاد اعلام کرد که اتحادیه ناشران واردکننده‌های مورد تأیید خود را به کارگروه معرفی کند،‌ اما اتحادیه این را نپذیرفت‌، دلایلی را همان زمان مطرح کردید،‌ آما آیا به واقع این اعتماد به ناشران برای واردات کاغذ به کشور وجود ندارد؟

به هر حال این کار اتحادیه نیست، شرکت تعاونی ما به صورت حرفه‌ای این کار را انجام می‌داد که به دلیل مشکلات مالی قادر به انجام این کار نبود و قاعدتاً اتحادیه نمی‌توانست واردکننده‌ای را معرفی کند که اطمینان کامل و مطلق داشته باشد از اینکه این کاغذ می‌رسد به دست مصرف‌کننده نهایی؟ ضمن اینکه در واردات باید شرایط اولیه قضیه را داشته باشیم و به شرایط این کار آشنایی داشته باشند،‌ اما آن چیزی که به نظر ما اهمیت داشت و باید توسط ارشاد پی گرفته شود، نظارت بر توزیع است.

برای پایان نکته‌ای باقی مانده که بخواهید بگویید؟

من در نشست  خبری اخیر دو نکته مطرح کردم،‌ یکی اینکه کسانی که کتاب را غیر قانونی منتشر می‌کنند‌، کاغذ بالک مصرف می‌کردند و کاغذ بالک هم در یکسال گذشته وارد شده و حتماً از ارز ویژه استفاده کرده است،‌ این را رسانه‌ها از قول من نقل کردند که ارشاد از قاچاقچیان حمایت می‌کند، این حرف من نبود و فکر می‌کنم دوستان رسانه باید توجه کنند تا حرف‌ها را درست منتقل کنند.

دوم اینکه ما تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت ارشاد برای مقابله با قاچاق کتاب امضا کردیم در دی ماه 1395 بود که آقای صالحی معاون فرهنگی وزارت ارشاد و آقای صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت بود‌،  باز در رسانه‌ها از قول من گفته شد که من گفته‌ام که در دوره وزارت صالحی امیری این قضیه جدی گرفته نشده است. قضیه مقدماتی لازم داشت که آن دوره مقدمات کند پیش می‌رفت، وقتی که آقای صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد شد، براساس کارهایی که از سال 95 انجام شده بود، در 25 اسفند 1396 در جلسه‌ای که با قوه قضاییه تشکیل  شد،‌ کار جدیت بیشتری پیدا کرد،‌ دوره صالحی امیری دوره کوتاهی بود و مسلماً این دوره زمان کافی برای اینکه قابلیت‌های وی بهتر دیده شود،‌ وجود نداشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا