مواد اولیه و کالاهای اساسی در صدر وارداتی‌ها

۴۴ درصد ثبت سفارش‌ها در تهران/ مواد اولیه و کالاهای اساسی در صدر وارداتی‌ها

به گفته رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران در دو ماهه نخست امسال ۳۷ هزار و ۶۱۳ پرونده ثبت سفارش در کشور تشکیل شده که ۴۴ درصد آن‌ها مربوط به تهران بوده و ماشین آلات صنعتی، مواد اولیه و کالاهای اساسی نیز بیشترین کالاهای وارداتی هستند.

هوشنگ رضائی ثمرین ، اظهار کرد: در دو ماهه نخست امسال ۴۴ درصد از ثبت سفارشات کل کشور در تهران انجام شده است. همچنین بر اساس آمار ارائه شده از سوی سامانه جامع تجارت بالغ بر ۱۰ هزار و ۵۹۹ پرونده ثبت سفارش توسط کارشناسان سازمان صمت استان تهران تائید شده است.

به گفته وی از ابتدی سال تا پایان اردیبهشت بالغ بر ۱۶ هزار و ۵۲۹ پرونده وارد کارتابل سازمان صمت تهران شده است که تعداد ۱۰ هزار و ۵۹ پرونده یعنی ۶۴ درصد تایید ومابقی آن رد و یا در دست بررسی کارشناسان است.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت با بیان اینکه تعداد کل سفارشات انجام شده درکشور ۳۷ هزار و ۶۱۳ پرونده بوده، گفت که تعداد ۲۷ هزار و ۱۵۷پرونده یعنی ۷۲ درصد آن تایید و ۴۴۹۴ پرونده نیز رد شده است و الباقی توسط کارشناسان در دست بررسی است.

۶۰ درصد کارت بازرگانی‌ها در تهران فعال است

همچنین به گفته این مقام مسئول تعداد کارت بازرگانی فعال استان تهران برابر با ۱۳ هزار و ۱۶۳ فقره، یعنی بالغ بر ۶۰ درصد کارت فعال کل کشور است.

رضائی ثمرین بیشترین کالای وارداتی را ماشین آلات صنعتی، مواد اولیه و کالاهای اساسی عنوان کرد و گفت: به منظور کمک به تولید داخل و داخلی سازی تولید، صدور مجوز واردات برای کالاهایی که تولید داخل دارند با دقت خاص صورت گرفته و از ورود کالاهایی که در داخل کشور تولید می‌شود نیز جلوگیری خواهد شد.

گفتنی است که بر اساس گزارش‌های دریافتی ایسنا، فعالان اقتصادی معتقدند در مواردی برای ممنوعیت واردات یک کالا ظرفیت سنجی درستی انجام نمی‌شود و تولید داخل نیاز کشور را مرتفع نمی‌کند. نمونه اخیر آن نیز در زمینه مواد اولیه تولید پوشاک اتفاق افتاده است. همچنین در مواردی ناهماهنگی‌هایی وجود دارد که باعث می‌شود بعد از انجام ثبت سفارش به دلیل وجود مشابه داخلی در کشور، واردات انجام نشود. /// ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا