هزینه تولید کاغذ در ایران بسیار بالاست

[yee_row column-size=”md-column” boxed_layout=”yee-container-fluid” padding_layout=”” style_detail=”” theme_options=”flattern” border_color=”” border=”none” background_image_options=”none” background_image=”” background_color_options=”none” background_color=”” responsive_column_reset=”no” vacolumns=”top” ex_class=”” id=”” visiable=”1″][yee_column width=”1/1″ ors=”” column-size=”md-column” xs-column=”0″ xs-hidden=”” sm-column=”0″ sm-hidden=”” md-column=”0″ md-hidden=”” lg-column=”0″ lg-hidden=”” hidden-print=”visiable” background_image=”” background_color=”” ex_class=”” visiable=”1″][wgt_jce_editor css_animation=”no” ex_class=”” style_detail=”” yee-widget-theme=”default” border_color=”” border=”none” visiable=”1″]{content}

بابک عابدین در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: تولید کاغذ در مملکت با چالش های اساسی همچون کمبود فرآورده های جنگلی و منابع آبی مواجه است.وی همچنین اظهارداشت: سازمان حفاظت محیط زیست کشور قطع درختان جنگلی را ممنوع و از طرفی ایران در یک منطقه خشک و نیمه خشک جهان واقع و از کمبود منابع آبی به شدت رنج می برد.رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ با بیان اینکه هزینه تولید کاغذ در ایران بسیار بالا و مقرون به صرفه نیست، گفت: برای تولید یک تن کاغذ در کشورهای قطع درختان زیاد و آب فراوانی نیاز است.

وی در ادامه با بیان اینکه حمایت از تولیدات داخلی باید روش های متفاوتی داشته باشد بر ضرورت طراحی بسته های حمایتی با قید شرایط برای تولیدات واحدهای داخلی از سوی دولت تاکید کرد.

عابدین با اشاره به اینکه در حال حاضر تعرفه واردات کاغذ پنج درصد واز ارزش افزوده معاف است، اظهارداشت: هیچ کس مخالف تقویت و حمایت از تولیدات داخلی نیست منتها این حمایت ها نباید به ضرر اقتصاد، جامعه، صادرات و … تمام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع افزایش تعرفه واردات کاغذ اشاره کرد و گفت: درخواست افزایش تعرفه واردات کاغذ با درایت تمامی مسئولان اعم از بخش خصوصی و دولتی مسکوت ماند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ افزود: درخواست افزایش تعرفه واردات کاغذ تحریر به وسیله برخی کارخانجات مطرح و از طریق حوزه صنایع غیرفلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت به کمیسیون ماده یک تعیین تعرفه‌های سازمان توسعه تجارت ایران ارجاع شد.

وی تصریح کرد: پس از بررسی پیشنهاد مدنظر در نهایت تصمیم بر این شد موضوع فعلا از لیست موارد تحت بررسی خارج شود.

عابدین با بیان اینکه افزایش تعرفه واردات کاغذ بدین شکل باعث از بین رفتن صنایع مرتبط در این بخش خواهد شد، اظهارداشت: طراحی روش‌های جدید و پایدار به منظور حمایت از تولید داخلی در کشور امری ضروری به نظر می رسد.

وی با اشاره به این جمله که افزایش تعرفه واردات کاغذ موضوعی بازدارنده و اثری مثبت و موقت دارد، بیان داشت: طبق معمول تولیدکنندگان داخلی برای حمایت تنها ابزاری که می توانند به آن رجوع کنند تعرفه واردات و محدودکردن واردات کالاهای مصرفی واسطه ای و یا مواد اولیه برای تولید است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ اضافه کرد: تعرفه ای که بدین منظور ایجاد می شود یک حباب افزایش قیمتی در واردات ایجاد می کند که امکان دارد در یک مقطع زمانی کاهش تقاضای خرید کالای خارجی و افزایش تقاضای کالای داخلی را به همراه داشته باشد.

{/content}[/wgt_jce_editor][/yee_column][/yee_row]

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا