ورود کالا بدون ثبت سفارش دلیل انباشت در گمرک است

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین:
ورود کالا بدون ثبت سفارش دلیل انباشت در گمرک است/ تجارت جهانی تا پایان امسال 15 تا 20درصد افت خواهد کرد/ کاهش 40درصدی تجارت ایران و چین در 4 ماه نخست سال جاری میلادی

انباشت ۹۳ هزار کانتینر در گمرک حکایت از وجود ضعفی در جریان واردات دارد؛ رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، رعایت نکردن قوانین واردات را عامل این انباشت دانست.

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، گفت: در واردات کالا به ایران مقرراتی وجود دارد که سال‌هاست دارد اجرا می‌شود، فارغ از اینکه این مقررات درست پنداشته می‌شود یا نه باید پذیرفت در جریان وارادات کالا به کشور ساری و جاری است.

او افزود: از جمله این مقررات آن است که واردکننده برای ورود هر گونه کالا ابتدا باید به وزارت صمت برود و سفارش خود را ثبت کند. با این حال همواره بر مبنای آنچه عرف بوده این مقررات نادیده گرفته می‌شده است و بسیاری بدون ثبت سفارش کالای خود را به گمرک می‌آورند و پس از آن، مراحل ثبت سفارش را انجام می‌دهند و کالا را ترخیص می‌کنند.

او ادامه داد: این عرف باعث می‌شود در بزنگاه‌هایی چون صدور بخش‌نامه‌های ممنوعیت واردات برخی اقلام و تخصیص یا عدم تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات، واردکننده در ترخیص کالا از گمرک به مشکل برخورد کند. بخش زیادی از کالاهایی که در حال حاضر در گمرک رسوب کرده با این مشکل رو‌به‌رو است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا