وزیر صنعت از اجرای مصوبه ترخیص سریع کالاها از گمرک

گزارش وزیر صنعت از اجرای مصوبه ترخیص سریع کالاها از گمرک
یک‌هشتم کالاهای رسوبی در گمرک ترخیص شده است
علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صنعت می‌گوید: در راستای اجرای مصوبه ستاد اقتصادی دولت مبنی بر ترخیص سریع کالاهای رسوبی در گمرک، ظرف 10 روز گذشته ۱.۲ میلیون تن کالا، معادل حدود یک‌هشتم کل کالاهای رسوبی گمرک‌های کشور ترخیص شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از ترخیص ۱.۲ میلیون تن کالا، معادل حدود یک‌هشتم کالاهای موجود از گمرک‌های کشور در ۱۰ روز اخیر خبر داد.

علیرضا رزم‌حسینی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اظهار کرد: این میزان از کالاهای ترخیص شده از مجموعه ۸.۳ میلیون تن کالاهای رسوبی مانده در گمرک‌ها بوده که ۴.۳ میلیون تن آن کالاهای اساسی و ۴ میلیون تن دیگر مواد اولیه کارخانه‌ها بوده است.

او با اشاره به اینکه ترخیص ۱.۲ میلیون تن کالاهای رسوبی گمرک‌ها از ۱۰ روز پیش و پس از ابلاغ مصوبه ستاد اقتصادی دولت مبنی بر ترخیص سریع کالاهای رسوبی مانده در گمرک انجام شده است، گفت: در این کار تعامل و همکاری خوبی میان گمرک ایران، بانک مرکزی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صمت، دادستانی کشور و دستگاه قضا وجود داشته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین وعده داد که کالاهای ترخیص شده به‌تدریج وارد شبکه توزیع خواهد شد و ظرف هفته‌های آینده تأثیر خود را بر بازار می‌گذارد.

رزم حسینی با بیان اینکه وزارت صنعت، ۴۰ درصد از اقتصاد و ۳۸ درصد اشتغال کشور را شامل می‌شود، گفت: این وزارتخانه باید برای فراوانی کالا و تأمین مواد اولیه کارخانه‌ها اقدام کند؛ اما باید بپذیریم که در یک شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و در این شرایط همه باید دست‌به‌دست هم دهند و با تعامل شرایط را تسهیل کنند.

تملیک و مزایده کالاهایی که صاحبانشان تمایلی به ترخیص آنها از گمرک ندارند

او که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، در خصوص برخی کالاها که صاحبان آنها تمایلی به ترخیص آنها از گمرک‌های کشور ندارند نیز اظهار کرد: بر اساس قوانین، گمرک تصویب کرده که چنانچه صاحبان کالاها نسبت به ترخیص کالاهای خود اقدام نکنند این کالاها به املاک تملیکی می‌روند و به مزایده گذاشته خواهند شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان از ترخیص ۳۵ هزار تن برنج‌های مانده در گمرک‌های کشور خبر داد و گفت: این میزان از برنج نیز به بازار عرضه خواهد شد و تأثیر خود را به‌زودی بر بازار خواهد گذاشت.

گفتنی است با ابلاغ مصوبات اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و ستاد تنظیم بازار، برای رفع موانع ترخیص کالا که حل‌وفصل مشکلات ارزی یکی از مهم‌ترین آنها بود، مقرر شد که بانک مرکزی تأمین ارز ترجیحی کالاهای اساسی فاقد اسناد مالکیت، با اولویت اعلامی وزارت صمت انجام دهد.

همچنین بانک مرکزی نسبت به صدور اعلامیه تأمین ارز برای کالاهای اساسی اعتباری با تعهد سه‌ماهه از زمان ترخیص کالا از گمرک (جهت تأمین ارز ترجیحی) اقدام کند. از سوی دیگر کالاهای اساسی و کالاهای ضروری موردنیاز واحدهای تولیدی با تشخیص و اعلام وزارت صمت (دارای قبض انبار تا ۱۰ آبان ماه ۹۹)، بدون الزام به کد رهگیری بانک مرکزی، از گمرک‌ها ترخیص شوند؛ به‌گونه‌ای که از تاریخ ۱۰ آبان به بعد واردکنندگان بتوانند از رویه‌های بانکی (ارز نیما)، واردات در مقابل صادرات (خود و غیر)، برای پروانه‌های صادراتی سال ۱۳۹۸ به بعد، ارز اشخاص، از طریق سامانه جامع تجارت (کنترل توسط صمت و بانک مرکزی) استفاده کنند.

همچنین گمرک ایران موظف شده نسبت به ترخیص درصدی کالاهای اساسی و نهاده‌های تولید (ردیف تعرفه و اولویت توسط صمت اعلام می‌شود) تا سقف ۹۰ درصد که در صف «تخصیص» یا «تأمین» ارز بانکی باشند اقدام کند و از سویی چنانچه ردیف تعرفه مندرج در ثبت سفارش کالا با استنباط گمرک تغییر کند، مشروط بر اینکه شرح تجاری کالا تغییر نکند و ردیف تعرفه استنباطی گمرک، جزو ردیف تعرفه کالاهای ممنوعه (گروه ۴) یا اولویت ارزی غیرفعال (گروه ۲۷)، یا ردیف تعرفه کالاهای دارای تولید مشابه داخلی نباشد، در خصوص اقلام گروه‌های ۱ و ۲۱، ۲۲، ۲۳ و ۲۴، نیازی به اصلاح ثبت سفارش وزارت صمت نخواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا