پرداخت تسهیلات بانکی به فعالان اقتصادی ۵۵ درصد افزایش یافت

پرداخت تسهیلات بانکی به فعالان اقتصادی ۵۵ درصد افزایش یافت

تسهیلات پرداختی بانک‌ها در ۴ ماهه ابتدای ۱۴۰۰ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۷۰۱۰.۷ هزار میلیارد ریال بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۵.۵ درصد افزایش داشته است.

به نقل از بانک مرکزی، جدول (۱) بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی ۴ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ است. بر این اساس سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی ۴ ماهه ابتدای سال جاری مبلغ ۴۷۹۴.۰ هزار میلیارد ریال معادل ۶۸.۴ درصد کل تسهیلات پرداختی است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۴ ماهه ابتدای سال جاری معادل ۱۷۱۷.۷ هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص ۳۵.۸ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۴۷۹۴.۰ هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می‌شود از ۲۱۵۵.۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۹.۷ درصد آن (مبلغ ۱۷۱۷.۷ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

بانک ها امسال ۷۰۰ هزار میلیارد تومان به فعالان اقتصادی وام دادند

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تأمین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای داشت.‌// خبرگزاری مهر

جداول کامل تسهیلات پرداختی بانک‌ها به فعالان اقتصادی را ازاینجا دانلود کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا