پیشرفته ترین ایکس ری پرسرعت کامیونی کشور در گمرک شهید رجایی بندر عباس در مراسمی با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و فرود عسگری رئیس کل گمرک ایران افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران ؛ این ایکس ری می تواند به طور میانگین روزانه 1300 کانتینر را اسکن و تصاویر محتوای این کانتینرها را به اپراتورها منتقل کند .این ایکس ری پیشرفته توانسته در تست های انجام شده به طور میانگین در هر 30 ثانیه هر کانتینر را اسکن و اطلاعات آن را در اختیار ماموران گمرک قرار دهد .
پیش از این ایکس هایی که فعال بودند، تنها 20 کانتینر را در ساعت اسکن می کردند. در ایکس ری پر سرعت پلاک خوانی و کانتینرخوانی توسط دوربین ها انجام می شود. همچنین این سیستم، راننده را تشخیص می دهد.
در مرحله اول قرار است تصاویر به اپراتورها منتقل و از طریق اپراتورها وارد سامانه جامع گمرکی شود و در فاز بعدی برنامه ریزی شده تا مستقیما تصاویر ایکس ری به سامانه جامع گمرکی منتقل شود .
در حال حاضر تمامی کالاهای ورودی به گمرک شهید رجایی از طریق سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی به صورت هوشمند کنترل می شود و با راه اندازی این ایکس ری پرسرعت علاوه بر کنترل هوشمند اطلاعات محموله ها تصاویر ایکس ری نیز با محتوای محموله های اظهار تطبیق داده می شود .
پیش از این 2 دستگاه ایکس ری کامیونی نیمه ثابت در گمرک شهید رجایی فعال بود. این در حالی است که ایکس ری های نیمه ثابت گمرک می توانند در هر ساعت بین 10 تا 20 دستگاه کامیون را اسکن کنند.

تست نهایی نخستین ایکس ری پر سرعت گمرک شهید رجایی در هفته های گذشته با موفقیت انجام شده بود .

تعداد ایکس ری های کامیونی گمرک در سال 1392، 5 دستگاه بود که این تعداد تا پایان سال 1395 با رشدی 140 درصدی به 12 دستگاه افزایش یافت. این افزایش تصاعدی از سال 1392 تا 1395 با خرید تعداد 7 دستگاه ایکس ری از محل منابع داخلی گمرک و استقرار در گمرکات کشور حاصل شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا