چاپ کتاب‌های درسی 57 هزار تُن کاغذ نیاز دارد

حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، با بیان اینکه سیاست ما این است که میزان کاغذ مورد استفاده در چاپ کتب درسی را به 70 درصد سهم تولید داخل و 30 درصد تولیدات خارج از کشور برسانیم، اظهار داشت: این 30 درصد هم برای آن است که برخی از انواع کاغذها در داخل کشور تولید نمی‌شود.

وی افزود: با وجود برخی نواقص تولیدات شرکت‌های داخل که باعث کندی کار چاپ هم می‌شد اما با توجه به توصیه‌های مقام معظم رهبری و در راستای توجه به تولید داخلی، سیاست خود را بر استفاده از تمام ظرفیت تولیدات داخل قرار داده‌ایم. 

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدیان گفت: در 2 سال گذشته تولیدات کارخانه‌های داخلی کاهش داشت و ما مجبور بودیم که کاغذ مورد نیاز خود را تأمین کنیم و چاره‌ای جز بالا بردن استفاده از تولیدات خارجی نداشتیم.

*خرید تمام محصولات  کارخانه کاغذ مازندران در صورت تأمین کیفیت

وی ادامه داد: در ملاقاتی که اخیراً با مدیرعامل جدید کارخانه چوب و کاغذ مازندران داشتیم به ما وعده بالا بردن کیفیت کاغذها را دادند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اضافه کرد: مشروط بر داشتن شرایطی همچون نداشتن پرز، رنگ پس ندادن، آلودگی نداشتن و مقاوم بودن، ما تعهد دادیم که تمام محصولات این کارخانه را خریداری کنیم.

*هرچقدر کاغذ با کیفیت داخلی تولید شود خریداری می‌کنیم

وی با اشاره به اینکه برنامه این بود که تا پایان برنامه پنجم به رقم 70 درصد استفاده از تولید داخل برسیم، عنوان کرد: فعلاً به این رقم نرسیده‌ایم اما برنامه ما این است که هرچقدر کاغذ داخلی با قابلیت استفاده در شرکت افست و شرکت چاپ و نشر داشته باشیم، خریداری کنیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدیان نسبت به همکاری با کارخانه کاغذ پارس جنوب، ابراز امیدواری کرد و گفت: این شرکت قبل از انقلاب برای تأمین کاغذ کتب درسی ساخته شد و با توجه به استفاده از تفاله‌های نیشکر به جای قطع درخت بسیار به صرفه‌تر است مشروط بر اینکه قادر به تأمین کیفیت مورد نظر ما باشند.

*سالانه 57 هزار تن کاغذ برای تولید کتاب درسی مورد نیاز است 

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه 130 میلیون جلد کتاب درسی سالانه در کشور توزیع می‌شود، ادامه داد: این تعداد کتاب به 57 هزار تن کاغذ احتیاج دارد و بنابر نوسانات برخی شاخص‌ها در بازار، هر سال قیمت کتاب‌ها تعیین می‌شود.

وی با بیان اینکه 30 درصد قیمت هر کتاب توسط دولت تأمین می‌شود، تصریح کرد: در واقع یک سوم قیمت کاغذ، هزینه آماده سازی و محتوا توسط دولت تأمین می‌شود و 2 سوم قیمت کاغذ، هزینه چاپ، حمل‌ونقل و صحافی توسط دانش‌آموزان پرداخت می‌شود.

*7 درصد افزایش قیمت داشتیم

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدیان خاطرنشان کرد: امسال با تدابیری که به کار گرفتیم تنها 7 درصد افزایش قیمت در کتب درسی وجود دارد که از نرخ رسمی تورم کشور پایین‌تر است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به فروش اینترنتی کتب درسی اشاره کرد و گفت: فروش اینترنتی نقدینگی شرکت‌ها را فراهم کرد و آنها دیگر احتیاجی به اخذ وام ندارند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا