چرا فقط گزینه افزایش تعرفه واردات کاغذ روی میز است؟!

رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ اقدام وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ارسال نامه به معاون اول رییس جمهوری در زمینه افزایش تعرفه واردات کاغذ را مغایر مواد ۲ و ۳ قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار مجلس شورای اسلامی دانست.

به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی یاران، بابک عابدین در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت به معاون اول رییس جمهوری مبنی بر درخواست افزایش تعرفه واردات کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه، اظهار کرد: این اقدام مغایر با مواد ۲ و ۳ قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار مجلس شورای اسلامی است، چرا که در این خصوص وزیر صنعت، معدن و تجارت راسا بدون آنکه نظر تشکل‌ها و مراجع مرتبط با افزایش تعرفه واردات کاغذ را مدنظر قرار دهد وارد عمل شده است.

وی ادامه داد: در این رابطه حداقل باید به رای کمیسیون ماده ۱ در ارتباط با افزایش تعرفه واردات کاغذ توجه می‌شد و اگر دولت بخواهد اینگونه اقدام کند قطعا ایجاد چنین قوانینی مخل محیط کسب‌وکار است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ در مورد ماده ۲ قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار مجلس شورای اسلامی بیان کرد: طبق این ماده دولت مکلف است در مراحل بررسی موضوعات مربوط به کسب‌وکار برای اصلاح و تدوین مقررات و آیین‌نامه‌ها نظر کتبی اتاق‌ها و آن دسته از تشکل‌های ذیربطی که عضو اتاق‌ها نیستند اعم از کارفرمایی و کارگری را درخواست کرده و مورد بررسی قرار دهد و هرگاه لازم دید آنها را به جلسات تصمیم‌گیری دعوت کند.

عابدین همچنین در مورد ماده ۳ قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: طبق این ماده قانونی نیز دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند هنگام تدوین یا اصلاح مقررات بخشنامه‌ها و رویه‌های اجرایی نظر تشکل‌های اقتصادی ذیربط را استعلام کنند و مورد توجه قرار دهند.

وی با انتقاد از اقدام اخیر صورت گرفته خاطر نشان کرد: در نامه ارسالی وزیر صنعت، معدن و تجارت به معاون اول رییس جمهوری عنوان شده است در مازندران ۴۳۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری چوب و کاغذ صورت گرفته است، اما پرسش من این است که آیا این سرمایه‌گذاری هدفمند بوده است؟ وقتی وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌خواهد که سرمایه‌گذاری ۴۳۰ میلیون دلاری را تایید و بررسی کند نباید به مواد اولیه مورد نیاز توجه داشته باشد؟ آیا این اقدام توجیه اقتصادی دارد؟

رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ افزود: اگر کارشناسان وزارت صنعت، معدن و تجارت حداقل یک بررسی ساده انجام داده باشند متوجه خواهند بود که برای تولید یک تن کاغذ ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن آب لازم است. بهترین کارخانه در آمریکای شمالی و اروپا برای تولید یک تن کاغذ ۲۵ تن آب مصرف می‌کنند حال سوال من این است که آیا با توجه به کمبود منابع آب کشور آیا این مسائل در نظر گرفته شده است؟

عابدین همچنین با تاکید بر این‌که آیا جنگل و منابع طبیعی لازم و کافی در کشور وجود دارد که سرمایه‌گذاری ۴۳۰ میلیون دلاری در مازندران مدنظر قرار گرفته است، عنوان کرد: در این نامه عنوان شده است که میزان مصرف ماده “باگاس” در کشور بسیار زیاد است اما همان‌طور که مستحضرید بهترین زمینه برای مصرف باگاس تولید برق و انرژی است، بنابراین آیا به صرفه است که باگاس برای الیاف مناسب تولید کاغذ مدنظر قرار گیرد در حالی که بهترین کاغذ تولید شده از باگاس نیز کیفیتی معادل کاغذهای درجه ۳ خواهند داشت.

وی ادامه داد: پیشنهاد ما این است که اگر می‌خواهند از باگاس به نحو مطلوب استفاده کنند آن را در مصرف برق و انرژی مدنظر قرار دهند و به مناطق محروم ببرند. قطعا این تصمیم بهتر از آن است که بخواهند آب را مصرف کنند و برای تولید محصولی که واردات آن به صرفه‌تر و ارزان‌تر است صرف هزینه داشته باشند.

رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ در ادامه خاطر نشان کرد: اعلام کردند که ۴۳۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در یک کارخانه داخلی انجام شده و باید حمایت از آن مدنظر قرار گیرد، اما جالب است بدانید که بیش از ۴۰۰۰ واحد چاپی بزرگ، کوچک و متوسط در صنعت چاپ وجود دارد که هزینه متوسط مربوط به ۴۰ واحد آنها بیش از ۴۳۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری صورت گرفته است.

عابدین با بیان این‌که چرا وقتی مسئولان می‌خواهند حمایت از تولید داخل را مدنظر قرار دهند تنها به گزینه افزایش حقوق ورودی توجه می‌کنند، اظهار کرد: وقتی شما می‌خواهید از یک واحد تولیدی داخلی حمایت کنید چرا تنها از گزینه افزایش حقوق ورودی استفاده می‌کنید مساله‌ای که به مردم و صنایع زیردستی از آن مقصود ضرر می‌رساند.

وی افزود: قطعا تعرفه بالا موجب بالا رفتن قیمت کالا می‌شود، بنابراین زمانی که تعرفه واردات یک محصول افزایش یابد کارخانجات داخلی بدون این‌که بخواهند در فضای رقابتی با محصول داخلی کیفیت خود را بالا ببرند فعالیت خود را دنبال می‌کنند و این مساله آسیب‌زاست.

رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ با اشاره به این‌که در تمام دنیا حمایت از تولید داخل در قالب بسته حمایتی تعریف می‌شود، گفت: زمانی که یک واحد نوپای تولیدی کار خود را آغاز می‌کند برای سه سال مصارف انرژی‌اش مشمول پرداخت یارانه می‌شود، علاوه بر این حقوق و عوارض ورودی مواد اولیه در مدت مشابه برای چنین واحدهایی صفر شده و از پرداخت مالیات‌های مستقیم به میزان ۵۰ درصد و یا بیشتر معاف می‌شود.

عابدین ادامه داد: اگر در مدت زمان‌های در نظر گرفته شده واحد تولیدی نوپا موفق بود حمایت‌ها از آن توسط دولت ادامه می‌یابد و اگر در عملکرد خود موفق عمل نکرد حمایت‌ها از آن قطع می‌شود.

وی با بیان این‌که افزایش تعرفه‌های وارداتی به هیچ وجه اقدام مطلوبی در مقابل کشور صادرکننده نیست، تصریح کرد: قطعا افزایش تعرفه‌های وارداتی موجب خواهد شد تا جنگ تعرفه‌ای به راه بیفتد، چرا که اگر شما برای صادرات یک کشور تعرفه‌های بالا در نظر بگیرید آنها در ارتباط با کالاهای صادراتی شما چنین تصمیم مشابهی اتخاذ می‌کنند.

رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ با اشاره به این‌که چنین اقدامی سال گذشته نیز توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد افزایش تعرفه و حقوق ورودی انواع مقوا مدنظر قرار گرفت، اظهار کرد: سال گذشته نیز پس از آنکه افزایش تعرفه و حقوق ورودی انواع مقوا در کمیسیون ماده ۱ تعیین تعرفه‌ها رای نیاورد، وزیر صنعت، معدن و تجارت در روزهای منتهی به پایان سال ۱۳۹۵ اعلام کرد که باید تعرفه و حقوق ورودی انواع مقوا به میزان ۱۵ درصدی افزایش یابد.

عابدین ادامه داد: حال یک سال از تصمیم مشابه مربوطه می‌گذرد و می‌توان سوال‌های مختلفی را مطرح کرد که به چه میزان کمیت تولید مقوا در ایران تغییر کرده است؟ آیا توانسته‌ایم انواع مقوایی که یک سال قبل توانایی تولید آن را نداشتیم ایجاد کنیم؟ نکته قابل توجهی که به آن باید اشاره کرد این است که مقواهایی از جمله مقوای گلاسه و مقوای FBE مشمول افزایش تعرفه وارداتی شده‌اند در حالی که در داخل کشور تولید آنها صورت نمی‌گیرد.

وی با بیان این‌که افزایش مستقیم تعرفه واردات حباب موقتی در بازار محصول ایجاد می‌کند، خاطر نشان کرد: این چنین حمایت‌هایی مطلوب واقع نمی‌شود و شاید تنها در یک مدت کوتاه اثرگذار باشد، چرا که بعدا باز هم واحدهای تولیدی چه در خصوص ارتقاء کیفی و چه در خصوص ارتقاء کمی به مشکل بر می‌خورند.

رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ در پایان ادامه داد: سیاست‌های غلط اتخاذ شده موجب گردیده قیمت نهایی در صنعت چاپ کشور ۲۵ درصد بالاتر از قیمت رقبا در بازار منطقه باشد. سهم ایران از صنعت چاپ در منطقه تنها سه درصد است و ترکیه‌ای که در همسایگی ما قرار دارد ۳۴ میلیارد دلار از صنعت چاپ درآمدزایی کرده و سهم ایران تنها حدود ۲ میلیارد دلار است.

اخیرا وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به معاون اول رییس جمهوری خواستار افزایش کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه شده است. این در حالی است که حدود ۴۰ روز قبل درخواست افزایش تعرفه واردات کاغذ تحریر توسط برخی کارخانجات مطرح اما در نهایت از لیست موارد مورد بررسی در کمیسیون ماده ۱ خارج شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا