چین برای دومین بار در سال جای نرخ بهره را کاهش داد

چین برای دومین بار در سال جای نرخ بهره را کاهش داد

بانک مرکزی چین مطابق انتظارات امروز (دوشنبه) و با هدف کاهش هزینه‌های اخذ وام توسط شرکت ها و تقویت اقتصاد کرونازده این کشور که پس از دهه‌ها برای نخستین بار منقبض شده است، نرخ بهره پایه را کاهش داد.

به گزارش ایبِنا از نیویورک تایمز، بر این اساس، نرخ بهره وام‌های یک ساله با ۲۰ نقطه پایه کاهش از ۴.۰۵ به ۳.۸۵ درصد رسید و این در حالی است که نرخ بهره وام‌های پنج ساله با کاهشی معادل ۱۰ نقطه پایه از ۴.۷۵ به ۴.۶۵ درصد تنزل یافت.

این دومین باری است که چین در سال جاری نرخ بهره را کاهش می‌دهد و علاوه بر این، تازه‌ترین اقدام این کشور در رابطه با بهره یکی از کلیدی‌ترین وام هایش محسوب می‌شود. بیشتر وام‌های جدید و بزرگ بر مبنای این نرخ بهره موسوم به LPR اعطا می‌شود و این در حالی است که نرخ بهره وام های پنج ساله، وام‌های مسکن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تمام ۵۲ شرکت کننده در تحقیقی که از سوی رویترز انجام شده بود، انتظار چنین کاهشی را در نرخ بهره توسط چین داشتند.

«ژینگ ژیائوپنگ» اقتصاددان بازار در ANZ شانگهای، گفت: کاهش نامتقارن نرخ بهره حاکی از آن است که مقامات همچنان به سیاست‌های سفت و سخت خود در خصوص مسکن پایبند خواهند ماند. نباید این چنین برداشت شود که این حرکت ابزاری برای تحریک تقاضای داخلی است حتی در این شرایط دشوار.

بدنبال اتخاذ تدابیر و محدودیت‌های رفت و آمد و همچنین تعطیلی کارخانه‌ها و فروشگاه ها و بیکار شدن میلیون ها نفر پس از شیوع ویروس کرونا، اقتصاد چین در سه ماهه نخست سال و در مقایسه با سال گذشته ۶.۸ درصد کوچک شد.

از اولین باری که آمار و ارقام سه ماهه منتشر شده است، دست کم از سال ۱۹۹۳ تاکنون این نخستین بار است که رشد اقتصادی چین با کاهش مواجه می‌شود.

LPR نرخ بهره مبنایی است که هر ماهه توسط ۱۸ بانک تعیین می‌شود. بانک مرکزی چین در آگوست ۲۰۱۹ ساز و کار قیمت گذاری این نرخ بهره را اصلاح و بازسازی کرد و آن را کمابیش با نرخ تسهیلات میان مدت (MLF) مرتبط ساخت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا