«چین» همچنان اولین میزبان کالاهای ایرانی

تا پایان فروردین‌ماه سال جاری بیش از ۱۰۶ کشور جزو بازارهای صادراتی ایران بوده‌اند که از این میان کشور چین به‌تنهایی ۲۴.۹۰ از سهم وزنی و ۲۲.۵۹ از ارزش صادرات ایران را به خود اختصاص داده است. بدین ترتیب این کشور با واردات بیش از دو میلیون و هفت هزار تن کالا اولین مقصد صادراتی ایران بوده که ارزش صادرات این کشور بیش از ۶۱۴ میلیون و ۹۹۵ هزار دلار بوده است.

پس از چین، امارات متحده عربی دومین مقصد صادراتی ایران بوده که واردات آن از ایران بالغ‌بر یک‌میلیون و ۳۸۵ هزار تن بوده و ۱۷.۱۹ وزن کالاهای صادراتی ایران به مقصد این کشور عرب‌نشین بوده است. ارزش صادرات به این کشور نیز بالغ‌بر ۴۹۶.۵۲ دلار بوده است که درمجموع ۱۸.۲۴ سهم صادراتی کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

در میان کشورهای همسایه نیز عراق با واردات بیش از یک‌میلیون و ۵۲ هزار تن کالا از ایران سومین بازار بزرگ صادراتی ایران محسوب می‌شود که فروردین‌ماه سال جاری درمجموع ازنظر وزنی ۱۳.۰۶ از صادرات ایران را به خود اختصاص داده است. ارزش واردات به این کشور نیز بالغ‌بر ۳۸۸.۲۶ میلیون دلار بوده که درمجموع ۱۴.۲۶ ارزش کل صادرات کشور را در بر می‌گیرد.

هند چهارمین مقصد صادراتی ایران است که طی فروردین‌ماه سال جاری نزدیک به ۷۸۰ هزار تن کالا از ایران وارد کرده و درمجموع ۹.۶۸ از وزن صادرات ایران به این کشور اختصاص یافته است. ازنظر ارزش نیز صادرات ایران به هند رقمی حدود ۲۴۵ میلیون دلار بوده است که ۹.۱۱ ارزش کل صادرات کشور را در بر می‌گیرد.

جمهوری کره پنجمین مقصد صادراتی ایران است که  بالغ‌بر ۳۲۹ هزار تن واردات داشته و درمجموع ۴.۹ از وزن صادرات کشور به سمت کره رفته است. ازنظر ارزش نیز ۱۵۳ میلیون دلار کالا به این کشور صادرشده که ۵.۶۳ از کل صادرات ایران را در بر می‌گیرد.

افغانستان به‌عنوان ششمین بازار صادراتی ایران نیز طی فروردین‌ماه نزدیک به ۳۹۹ هزار تن کالا از ایران وارد کرده و ۴.۹۵ درصد از صادرات ایران مربوط به این کشور همسایه می‌شود البته ازنظر ارزش حجم صادرات به این کشور رقمی معادل ۱۴۷ میلیون و ۳۸۸ هزار دلار بوده است که ۵.۴۱ کل ارزش صادرات ایران را در بر می‌گیرد.

ترکیه نیز به‌عنوان هفتمین مقصد صادرات ایران طی فروردین‌ماه بالغ‌بر ۲۸۱ هزار تن واردات داشته  و ازنظر وزنی ۱.۴۲ از کل صادرات ایران به این کشور همسایه بوده است. ازنظر ارزش مالی نیز صادرات به این کشور ۱۱۳ میلیون و ۷۵۶ هزار دلار بوده و درنهایت ۴.۱۸ درصد از کل صادرات کشور را در بر می‌گیرد.

تایلند هشتمین بازار صادراتی ایران است که طی اولین ماه سال جاری بالغ‌بر ۲۸۱ هزار تن کالا وارد کرده و درمجموع ۳.۴۹ درصد از وزن کل صادرات ایران را به خود اختصاص داده است. البته حجم مالی صادرات به این کشور معادل ۱۰۷ میلیون و ۶۷۱ هزار دلار برآورد شده که ۳.۹۵ ارزش صادرات ایران می‌شود.

ژاپن نهمین بازار صادراتی ایران بوده که بالغ‌بر ۱۷۸ هزار تن واردات داشته و ۲.۲۱ درصد از وزن صادرات کشور مربوط به ژاپن می‌شود. ازنظر ارزش دلاری نیز ۷۰ میلیون و ۷۰۸ هزار دلار حجم صادرات به این کشور بوده که ۲.۶ درصد از کل ارزش صادرات کشور را شامل می‌شود.

پاکستان  به‌عنوان دهمین بازار صادراتی ایران شناخته‌شده که ۱۶۵ میلیون و ۵۶۵ هزار تن واردات از کشور داشته و درمجموع ۲.۵ از وزن صادرات کشور به این کشور همسایه روانه شده است. ازنظر ارزش نیز ۴۶ میلیون و ۷۴۱ هزار دلار یعنی معادل ۱.۷۲ درصد از کل ارزش صادرات کشور در ارتباط با این کشور بوده است.

همچنین کشورهای ترکمنستان، سنگاپور، عمان، تایوان و کنیا در رده‌های یازدهم تا پانزدهم جدول صادرات ایران قرار گرفته‌اند و درمجموع در فروردین‌ماه سال جاری ۸۷.۶۴ درصد از وزن و ۹۲.۲۲ درصد از ارزش صادرات ایران مربوط به این پانزده کشور بوده است.

درمجموع ایران در اولین ماه سال جاری بالغ‌بر هشت میلیون تن صادرات داشته است که ارزش آن معادل دو میلیارد و ۷۲۲ میلیون دلار می‌شود.

ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا