کاغذ تحریر به اندازه نیاز موجود است/ رغبت برای واردات باید فراهم شود

کاغذ تحریر به اندازه نیاز موجود است/ رغبت برای واردات باید فراهم شود

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا گفت:‌ اکنون کاغذ تحریر به اندازه نیاز در بازار موجود است‌، اما باید شرایطی را فراهم کنیم که رغبت به واردات فراهم شود.

سید‌حسن میرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ با اشاره به ارزان شدن قیمت کاغذ تحریر نسبت به هفته گذشته گفت:‌ اکنون بعد از چند هفته متوالی قیمت‌ها اندکی کاهش پیدا کرده و کاغذ تحریر نیز به وفور در بازار موجود است.

وی با اشاره به اظهار نگرانی برخی فروشندگان از کاهش کاغذ در بازار به دنبال عدم ورود واردکنندگان به واردات کاغذ ادامه داد: طبیعی است که هر چه شرایط واردات سخت‌تر شود، محدودیت‌هایی برای عرضه کالا ایجاد می‌شود و هر چه شرایط تسهیل‌تر شود،‌ عرضه نیز سهل‌تر است.در وضعیت فعلی بازار با توجه به همکاری‌هایی که معاونت سلولزی وزارت صمت و سازمان حمایت از مصرف‌کننده داشتند‌، بازار باثباتی پیش رو داریم.

میرباقری قیمت کاغذ تحریر موجود در بازار را معقول دانست و افزود:‌ برخی از واردکنندگان می‌گویند که با قیمت قانونی که محاسبه سود قانونی برای فروش در آن لحاظ شده هم کاغذ را عرضه کرده‌اند؛ ولی خریداری وجود ندارد.

وی ادامه داد:‌ اکنون در بازار و در واردات شرایط ایده‌آلی داریم،‌ باید شرایط را به گونه‌ای مهیا کنیم که رغبت برای واردات نیز ایجاد شود.

میرباقری در پاسخ به این پرسش که آیا نمی‌توان قیمت تمام شده کاغذ خارجی را کاهش داد‌، گفت:‌ قیمت کاغذ تابعی از قیمت جهانی است،‌ باید کاغذ خام خریداری شده و به ایران ارسال شود. شرایط کنونی واردات را بسیار دشوار کرده است،‌ جابجایی پول،‌ عدم فروش برخی کارخانه‌ها و در نهایت هزینه‌های بالای حمل و نقل موجب شده تا واردات کاغذ شرایط دشواری را تجربه کند. هزینه‌های حمل و نقل در یک‌سال اخیر چندین‌بار افزایش داشته و این افزایش خواه ناخواه به قیمت کاغذ نیز وارد می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا