کاغذ دولتی باعث شکسته‌شدن نرخ کاغذ در بازار آزاد می‌شود

اعظم کیان افراز مدیر نشر افراز درباره توزیع کاغذ دولتی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ناشران گفت: در مقطع بحرانی که کاغذ ۶۰×۹۰ به بندی ۲۴۰ هزار تومان رسیده، تحویل کاغذ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با قیمت پایین‌تر کمک به بازار چاپ و نشر است.

وی اظهار کرد: چندین ماه است که قیمت کاغذ رو به رشد است و با نوسان‌هایی که طی چند وقت اخیر داشته، ناشر نمی‌توانست کتابی چاپ کند یا بهایی برای کتب منتشر شده در نظر بگیرد، بر همین اساس تخصیص کاغذ دولتی مشروط بر اینکه به شکل عادلانه تقسیم شود و از رانت‌خواری در این حوزه جلوگیری به عمل آید، باعث بهبود شرایط می‌شود.

مدیر نشر افراز در ادامه تاکید کرد: اینکه کاغذ به دست اهلش برسد و با کارشناسی به ناشران تخصیص داده شود، اتفاق بسیار خوبی محسوب می‌شود. در چنین شرایط ناشر با خیال راحت فعالیت می‌کند چرا که می‌داند از نظر کاغذ تامین است.

وی ادامه داد: تا وقتی که کاغذ دولتی با کنترل و به دور از فساد به دست ناشر برسد، خواه، ناخواه بازار کتاب روند رو به بهبودی پیدا می‌کند، اما اینکه در ادامه کار به جایی برسد که نابرابری‌هایی صورت گیرد، در بلندمدت آسیب‌های جدی، انتقاد‌ها و بی‌اعتمادی‌های زیادی به دنبال خواهد داشت.

کیان افراز با اشاره به اینکه کاغذ دولتی باید در اختیار ناشران عمومی قرار گیرد، بیان کرد: متاسفانه در حال حاضر ناشران کمک آموزشی و دانشگاهی بازار نشر را قرق کرده‌اند و با اینکه گردش مالی بسیار زیادی در طول سال دارند و نیازی به کاغذ دولتی ندارند، اما از این امکان هم استفاده کرده‎اند.

وی افزود: اگر کاغذ دولتی به ناشران عمومی، ناشرانی که به صورت مستقل بوده و در حوزه فرهنگ، هنر و ادبیات تولید اندیشه می‌کنند و کتاب‌سازی نمی‌کنند، داده شود؛ دیری نمی‌گذرد که تاثیر این حمایت را در بازار نشر خواهیم دید.

کیان افراز درباره تاثیر کاغذ دولتی بر کاهش نرخ آن در بازار آزاد گفت: وقتی کاغذ توزیع شود و ناشر مجبور نشود که کاغذ را با قیمت گزاف از دلالان تهیه کند، بازار ظهیرالاسلام و کسانی که کاغذ احتکار می‌کنند از این ماجرا ضربه می‌خورند و مجبور خواهند شد تا قیمت کاغذهایشان را کاهش دهند. با پایین آمدن قیمت کاغذ ثبات به بازار نشر باز می‌گردد.

وی درباره بازه زمانی ثبت تقاضا و دریافت کاغذ دولتی نیز تصریح کرد: ناشر باید علاوه بر ثبت درخواست در سایت، لیست تک تک کتاب‌ها را با تیراژ، شابک، تعداد صفحات ثبت، فرم شرکت تعاونی ناشران، کپی مجوز‌ها و کپی پروانه نشر را به شرکت تعاونی ارائه کند تا درخواست‌ها بررسی شود. گویا روند توزیع کاغذ هم بسیار زود انجام می‌شود و بیش از یک ماه به طول نمی‌انجامد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا