کاهش نوسان بازار ارز با ورود شبکه بانکی

نایب رییس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران درباره دعوت بانک مرکزی از فعالان اقتصادی برای تامین ارز مورد نیاز به قیمت بازار از شبکه بانکی، گفت: این مساله باعث می شود در بازار نوسان ایجاد نشود و نرخ ارز بالا نرود.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،حسین سلیمی افزود: اختصاص ارز مبادله ای برای بیشتر کالاها حذف شده است و فقط دارو و برخی کالاهای اساسی ارز مبادله ای دریافت می کنند. بنابراین بانک مرکزی با این اقدام خواسته است بر نرخ ارز آزاد کنترل داشته باشد.
وی ادامه داد: در این حالت، صنایع به جای صرافی ها که احتمال سوخت پول در آنجا مطرح بود، به سوی بانک ها می روند و ارز مورد نیاز خود را از آنجا تهیه می کنند. البته اگر بانک ها بتوانند از محل این ارزها گشایش اعتبار انجام دهند، بهتر است.
به گفته سلیمی، باید این مساله مشخص شود که بانک مرکزی ارز خودش یا ارز نفتی را در اختیار شبکه بانکی قرار می دهد.
وی ادامه داد: در گذشته مشابه همین اتفاق در کشور رخ داد؛ در دولت پیشین سه نوع ارز مبادله ای، رسمی و آزاد وجود داشت و بانک ها دلار را به قیمت 22 تا 23 هزار ریال در اختیار فعالان اقتصادی قرار می دادند؛ در حالی که نرخ ارز آزاد 26 هزار ریال بود. شیوه عملرد اینگونه بود که ارز فقط با برگ سبز و برابر خرید کالا داده می شد. وارد کنندگان نیز پس از ورود کالای مورد نظر برگ سبز کالا را ارایه می کردند.
نایب رییس کمیسیون پول و سرمایه اتاق تهران افزود: این سیستم چند خاصیت دارد. نخست اینکه پرداخت کننده درباره همکاری با بانک مرکزی اطمینان بیشتری دارد؛ دوم اینکه قیمت ها کنترل و فاکتور نوشته می شود که یک مقدار ارز با قیمت مشخص از شبکه بانکی دریافت شده است. بنابراین می توان این فاکتور را به سازمان حمایت ارایه کرد تا درگیر قیمتگذاری کم و زیاد نشوند. سومین حسن هم این است که با ارایه برگ سبز گمرکی، هزینه های کالا قابل قبول و مشخص است.
به گفته وی، این مساله نمی تواند مقدمه تک نرخی شدن ارز باشد؛ زیرا دولت در بودجه قیمت 33 هزار ریالی برای دلار در نظر گرفته است. زمانی که دولت این قیمت را تعیین کرده است پس به نظر نمی رسد تک نرخی شدنی نیز در کار باشد.
به نوشته ایرنا، بانک مرکزی از فعالان اقتصادی دعوت کرده است ارز مورد نیاز خود را به نرخ بازار از شبکه بانکی تامین کنند؛ اقدامی که از نگاه فعالان اقتصادی مثبت و مقدمه تک نرخی شدن ارز است.

۹:۲۶۱۳۹۵/۱۰/۱۳کد خبر: 181306 – Banker

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا