گفت و گوی اختصاصی روزنامه همشهری با استاد بهشتیان در خصوص قاعده ۲ الف

 

روزنامه همشهری در گفت و گوی اختصاصی با استاد سید محمود بهشتیان مشاور عالی رییس کل گمرک ایران به بررسی موضوع قاعده ۲ الف پرداخته است. در بخشی از این گفت و گوی خواندنی استاد بهشتیان می گوید:

حسابرسي پس از ترخيص در همه قوانين گمركي دنيا رايج است نبايد اجراي حسابرسي پس از ترخيص را به برخي مصاديق اعمال قاعده 2الف در كشورمان ربط داد، در خيلي از موارد ديگر نيز بوده كه گمرك پس از 2سال حسابرسي پس از ترخيص برخي كالاهاي وارداتي را مدنظر قرار داده است. مثلا در مواردي فردي كالايي را بر مبناي مجوزي وارد كرده اما گمرك بعد از 2تا 3سال متوجه مي‌شود كه اين مجوز جعلي بوده و با آن برخورد مي‌كند.

قبلا نيز اين قاعده در مورد برخي شركت‌هاي توليد‌كننده تلويزيون اعمال شده است. مي‌پذيرم كه اين مشكلي است كه براي توليد وجود دارد اما بايد با وضع منطقي حقوق و عوارض گمركي براي كالاهاي مشمول سرمايه‌گذاري و ساخت داخل آن را رفع كرد. وزارت صنعت مي‌تواند همان كاري را كه در مورد خودروسازان كرد در مورد ساير شركت‌هاي خارجي متقاضي توليد و سرمايه‌گذاري داخلي انجام دهد.

از آنجا كه زور خودروسازان زياد بود وزارت صنعت فصل‌98 و نرخ يكسان را براي واردات قطعات در چارچوب قراردادهاي خودروسازان لحاظ كرد. شكي نيست كه بايد به توليد و ايجاد اشتغال كمك كرد. اما تعيين حقوق و عوارض ورودي كالاها دست گمرك نيست و دولت بايد كمك كند تا به شيوه مذكور از واحدهاي متقاضي سرمايه‌گذاري و توليد داخل حمايت شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا