گمرک متولی صدور کارت بازرگانی در کشور نیست

گمرک ایران اعلام کرد : متولی صدور کارت بازرگانی در کشور گمرک نیست و صدور کارت بازرگانی از طریق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و با نظارت وزارت صنعت ، معدن و تجارت صورت می گیرد .

بر این اساس یکی از مهمترین ابزار کنترلی کشورهای جهان برای نظارت و کنترل بهتر تجارت خارجی ، در زمان صدور مجوز انجام می شود که کشورهای پیشرو در حوزه تجارت خارجی تنها به اشخاصی اجازه تجارت خارجی می دهند که قبلا اعتبار این افراد از طریق مرجع صادر کننده مجوز بررسی و تایید شده است .

موضوع سوء استفاده از کارت های بازرگانی و واگذاری این کارت ها به افراد غیر تحت عنوان کارت های یکبار مصرف به سالیان متمادی بر می گردد که با راه اندازی سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی امکان کنترل هوشمند عملکرد تجار و بازرگانان فراهم شد و گمرک ایران از ابتدای سال ۱۳۹۴ اقدام به رصد افرادی کرد که کارت بازرگانی خود را با وکالت بلاعزل به غیر واگذار کرده بودند در حالیکه صاحبان این کارت ها هیچ گونه بضاعت مالی برای فعالیت در حوزه تجارت خارجی نداشتند . در این زمینه پرونده های متعددی از سوی گمرک تشکیل گردید و گمرک ایران اولین سازمانی بود که به چگونگی صدور کارت های بازرگانی به نام افراد کم بضاعت و سوء استفاده از این افراد برای فرار مالیاتی اعتراض کرد و هشدار داد .

اقدامات و پیگیری های گمرک ایران در این خصوص با استفاده از امکانات و قابلیت های سامانه جامع گمرکی و کنترل های هوشمند موجب شد تا روند نظارت ها بر عملکرد دارندگان کارت های بازرگانی در گمرک الکترونیکی شود و از ابتدای سالجاری اعتبار اشخاص از سازمان امور مالیاتی استعلام و در صورت عدم خوش حسابی کنترل های بیشتری بر عملکرد این اشخاص صورت پذیرد و در زمان انجام تشریفات گمرکی علاوه بر اخذ حقوق و عوارض گمرکی، ۴ درصد نیز بعنوان مالیات علی الحساب از این افراد اخذ گردد .

گمرک ایران ابطال برخی کارت های بازرگانی با مساعدت وزارت صنعت معدن و تجارت را تایید و اعلام کرد : بهترین روش این است که قبل از صدور کارت بازرگانی برای اشخاص کم بضاعت تحقیقات لازم در خصوص اعتبار این افراد بر اساس استانداردهای جهانی بعمل آید .

همچنین گمرک ایران با استقبال از همفکری و همراهی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن در ساماندهی کارت های بازرگانی و پیگیری های شایسته سازمان بازرسی کل کشور در این زمینه بر تداوم نظارت هوشمند با کمک سامانه های الکترونیکی ، شفاف سازی و ارائه تسهیلات صرفا به فعالان اقتصادی مجاز و معتبر در فرآیند تجارت خارجی بر اساس استانداردهای جهانی تاکید می کند .

گمرک ایران این توضیحات را در واکنش به صحبت های روشنک عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در خصوص نحوه نظارت بر کارت های بازرگانی یکبار مصرف ارائه داده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا