140 ردیف تعرفه از کتاب مقررات صادرات و واردات 99 اصلاح شد

140 ردیف تعرفه از کتاب مقررات صادرات و واردات 99 اصلاح شد

تخفیف یک درصدی واردات/ اعلام حقوق ورودی واردات ماسک

به گفته فعالان اقتصادی کف حقوق ورودی پیش بینی شده در کتاب مقرارات صادرات و واردات طی سالهای اخیر همواره 5 درصدی بوده، اما در سال جاری با کاهش  یک درصدی آن موافقت شد و به این طریق کف حقوق ورودی به 4 درصد رسید.

از سوی دیگر در کتاب و مقررات صادرات و واردات سال جاری کاهش حقوق ورودی (حذف سود بازرگانی) نیز برای برخی از کالا در نظر گرفته شده که به گفته فعالان بازرگانی این امر در راستای کنترل صادرات و واردات صورت گرفته است.

کاهش حقوق ورودی

در این خصوص مهدی رئیس زاده مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با اقتصادنیوز با اشاره به اینکه برای سال جاری حقوق ورودی یک دردصد کاهش پیدا کرده عنوان کرد: طی سالهای اخیر کف حقوق ورودی همواره 5 درصد بود که برای سال جاری یک درصد کاهش یافته است.

به گفته رییس زاده، برای کاهش حقوق ورودی مصوب نیاز به اخذ مجوز از سوی مجلس است، اما در خصوص سود بازرگانی دولت تصمصم گیرنده است و در این خصوص نیز امسال دولت برای بسیاری از اقلام بخصوص مواد غذایی و مواد اولیه مورد نیاز بنگاههای تولیدی حذف سود بازرگانی را پیش بینی کرده است.

به گفته مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران، تغییر حقوق ورودی در راستای کنترل صادرات ، واردات و قاچاق صورت می گیرد و دولت با توجه به شرایط در این خصوص دست به تغییر می زند.

ردیف های تعریفه ای 99

براساس جدول منتشر شده  برای سال جاری ردیف‌های تعرفه‌ای، حداقل تعرفه دریافتی 4 درصد و حداکثر ۵۵ درصد اعمال خواهد شد همچنین رسته‌های مختلف کالایی در 6 طبقه 4 درصد، 5 درصد،۱۰درصد، ۱۵ درصد، ۲۰ درصد و ۵۵ درصد جانمایی شده است.

براساس تصویب نامه هیات وزیران که از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور منتشر شده،  در کتاب مقررات سال جاری اصلاحات 140 ردیف تعرفه پیش بینی شده است. همچنین براساس تصویب‌نامه هیات وزیران مورخ 16 دی‌ماه 1399، اصلاحات 140 ردیف تعرفه شامل «کاهش سود بازرگانی، تفکیک، ایجاد، حذف و اصلاح شرح ردیف تعرفه و مندرجات» می شود؛  که پس از تائید اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، برای صدور دستور اعمال مفاد تصویب‌نامه مزبور ابلاغ شده است.

از جمله اقلامی که حقوق ورودی 4 درصد برای آنها در نظر گرفته شده است می توان به «گاو شیری، گاو گوشتی، گوسفند مولدنژاد خالص، بزمولد نژاد خالص، جوجه اجداد یک روزه، جوجه ماد گوشتی یک روزه، جوجه یک روزه گوشتی، تخم و لارو بچه ماهی، میگو مولد زنده برای تکثیر، انواع بذر » اشاره کرد که برای این گروه کالایی دولت حذف سود بازرگانی را نیز پیش بینی کرده است.

با توجه به فهرست ابلاغی از سوی دولت بالاترین حقوق ورودی برای «ماسک سه لایه و سایر ماسک ها با یا بدون سوپاپ» در نظر گرفته که شامل حقوق ورودی 55 درصدی می شود این اقلام در بخش ملزومات نیز مشمول ایجاد ردیف تعرفه شده اند.

تغییرات مقرراتی نسبت به سال 98

اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که اصلاحات تعرفه‌ای کتاب مقررات صادرات و واردات سال 99 نسبت به سال قبل چه تغییراتی داشته است؟

علاوه بر کاهش یک درصدی حقوق ورودی ارزیابی کتاب مقرارت صادرات و واردات در سال جاری نسبت به سال گذشته بیانگر آن است که، ردیف تعرفه ای پیش بینی شده برای سال 99 نسبت به سال 98 نیز تغییر کرده  و 388 ردیف تعرفه ای از فهرست سال جاری حذف شده اند؛ براساس کتاب مقررات صادارات و واردات سال جاری 140 مورد کالا در نظر گرفته شده است؛ این در حالی است که سال گذشته 528 ردیف تعرفه ای به همراه حذف، تفکیک، ایجاد و اصلاح شرح گروه‌ها در کتاب مقرارات صادرات و واردات مدنظر قرار گرفته بودند.// اقتصادنیوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا