ده سال تلاش برای اعتلای جایگاه بازرگانان و فعالان بخش خصوصی حوزه سلولزی

بزرگداشت دهمین سال تاسیس انجمن واردکنندگان کاغذ، مقوا و فرآورده های سلولزی ایران

 

 

  شب گذشته همزمان با آغازماه مبارک رمضان و ضیافت افطاری و شام سالیانه انجمن، مراسم بزرگداشت دهمین سال تاسیس انجمن واردکنندگان کاغذ، مقوا و فرآورده های سلولزی ایران با حضور اعضای انجمن، مقامات و مسئولین وزارتخانه ها،سازمان ها و روسای تشکل های ذیربط درحوزه سلولزی ازجمله جناب آقای دکتر برادران، معاونت محترم صنایع عمومی وزارت صمت، دکتر مونا ابروفراخ، مدیرکل محترم دفتر صنایع سلولزی چاپ و نوشت افزار وزارت صمت، آقای دکتر سید داود موسوی عضو هیئت مدیره و معاون محترم بازرسی و نظارت برکالاهای سرمایه ای سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، اعضای هیئت رئیسه و مدیران اتاق های بازرگانی ایران و تهران، سازمان تعزیرات، بانکها، روسا، اعضای هیئت مدیره و دبیران تشکلهای تولیدکننده، فروشندگان، مصرف کنندگان حوزه سلولزی و چاپ و نشر، اصناف واتحادیه ها ، مدیران کشتیرانی جمهوری اسلامی، شرکت بیمه ایران و سایر سازمانهای مرتبط وهمکاران صنفی در هتل استقلال تهران برگزار شد.

 

در ابتدای مراسم جناب آقای سیدحسن میرباقری رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا و فرآورده های سلولزی ضمن خیرمقدم به  مهمانان اظهار داشت: ضیافت افطار امشب مصادف با دهمین سال تاسیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا و فرآورده های سلولزی ایران شده است. این انجمن علی رغم سن و قدمت کم برای چندمین سال متوالی جزو پنج انجمن برتر در رتبه بندی اتاق بازرگانی ایران در بین بیش از ۲۰۰ انجمن قرار گرفته است که این جز با حمایت شما عزیزان امکان پذیر نبود.

وی ادامه داد: از شما دوستان تشکر می کنم؛ چراکه شما ثابت کرده اید بدون چند نرخی بودن ارز، بدون رانت و بدون هیچ تبعیضی میتوان بازار کشور را تنظیم کرد و نیاز به چند نرخی بودن ارز وجود ندارد. البته این مطلب بدون حمایت وزارت صمت و به ویژه شخص آقای برادران امکان پذیر نبود. و خوشبختانه در سالی که گذشت شما دوستان توانستید یکی از بهترین و منظم ترین بازارها در کشور که مربوط به صنف خودمان و همانا تامین نیاز سلولزی کشور بود را بدون هیچگونه  کمبودی داشته باشید.

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا و فرآورده های سلولزی اظهار داشت: در سالی که گذشت ما سعی کردیم حداکثر همکاری را با زنجیره سلولزی کشور داشته باشیم و نظر ما این بود ضمن درنظر گرفتن بخش بازرگانی از تولیدکنندگان نیز حمایت کنیم. باتوجه به دستوراتی که از طریق وزارت بازرگانی به ما داده می شود، با کمک بازوهای توانای انجمن که شما بودید ،موفق شدیم که بازار سلولزی کشور را تنظیم کنیم و همچنین با مشورتی که از دوستانمان در بخش تولید کشور گرفتیم و با کمک اتحادیه ها و تشکل های تولیدی خصوصا انجمن تولیدکنندگان کاغذ، اتحادیه چاپخانه داران و بخش های دیگر مانند اتحادیه ناشران توانستیم سال خوبی را طی کنیم. 

میرباقری اذعان داشت: شما ثابت کردید که در کشور نیازی به دخالت ارگان ها و سازمان های امنیتی کشور وجود ندارد. مردم ما در همه عرصه ها فهیم هستند و همیشه در کنار دولت بوده اند، خصوصا در سال گذشته با درایت وزارت صمت و همکاری شما این مسئله ثابت شد که با اعتماد به بخش خصوصی می توانیم بسیاری از مشکلات را بدون اینکه تبعیضی قائل شویم و بدون انجام کارهایی که جز فساد و رانت نتیجه ای برای کشور نداشته است، حل کنیم.

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا و فرآورده های سلولزی بیان داشت: خیلی از دوستان نگران سال آینده هستند. بسیاری از موضوعات مانند تخصیص ارز و مشکلات فعلی به وزارت صمت مربوط نمی شود بلکه به بانک مرکزی بازمی گردد. بانک مرکزی شبیه واتیکان است در شهر رم؛ یعنی یک دژ بسیار محکم و مقاومی است که نمی شود به راحتی واردش شد و  و درد دلها و مسائل را برایشان بازگو کرد اما خوشبختانه با حمایت اتاق بازرگانی ایران و تهران و دفتر سلولزی وزارت صمت توانستیم بسیاری از مشکلات را در سال گذشته حل کنیم.

وی ادامه داد: ما با دفتر سلولزی و وزارت صمت توافق کردیم که در صورت تامین مواد مورد نیاز کارخانجات کشور ما هم از آنها حمایت می کنیم که تا این لحظه این حمایت ها انجام شد و ما نیز در جاهایی که لازم بوده است از حمایت های اتاق بازرگانی ایران و تهران استفاده کردیم. امیدواریم این همکاری در سال جدید تداوم داشته باشد و با رویکردی که الان دولت نسبت به شما و بخش سلولزی کشور دارد شاهد اتفاقات بهتری باشیم ،چراکه شما توانستید با سربلندی و بدون هیچ دغدغه ای نیاز کشور را در این حوزه تامین کنید.

میرباقری تصریح کرد: سال گذشته در تامین بسیاری از کالاها علی رغم اینکه ارزهای متفاوت وحتی ارزهای ارزان قیمتی هم گرفته بودند، مشکل وجود داشت اما با این وجود هیچ کدامشان همانند بخش بازرگانان سلولزی کشور پاسخگو نبودند. خدا را شکر می کنم هیچ کدام از ارگان ها نتوانستند  این ایراد را از ما بگیرند. 

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا و فرآورده های سلولزی توضیح داد: با وجود اینکه اولین و بزرگترین مصرف کننده مواد سلولزی و کاغذ خود دولت است، باید با خواهش و تمنا از آنها بخواهیم که اجازه واردات مواد مورد نیازشان را به ما بدهند. 

وی افزود: خوشحالم که بگویم بازرگانان ما الان بدون هیچ گونه کمک مالی از دولت و با صد در صد سرمایه  و حتی در بسیاری از مواقع با بیش از صددرصد سرمایه خود کاغذ و مواد سلولزی را وارد کشور می کنند؛ با این وجود متاسفانه در برخی مواقع مورد بی مهری برخی ارگان ها قرار می گیرند. ولی ما امیدواریم وزارت صمت و بازرگانی حمایت های لازم را از ما داشته باشندتا بتوانیم به عنوان بازویی توانا در کنار بخش تولید کشور باشیم.

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا و فرآورده های سلولزی گفت اکنون جا دارد از تمامی دست اندرکاران خصوصا اتحادیه های وابسته، اتحادیه چاپخانه داران، اتحادیه صنف صحاف، تولیدکنندگان کاغذ و مقوا، انجمن تولیدکنندگان کارتن و ورق وسایر دوستانی که در این لحظه نام همه آنها را درذهن ندارم، تشکر کنم و بدلیل تعامل خوبی که با این عزیزان داشتیم و این عزیزان هم نظر مشورتی به ما دادند از اعضای خود خواهش کردیم در راستای حمایت از تولید ،از واردات کالاهایی که در کشور تولید می شد خودداری کنند و بجای آن مواد اولیه مورد نیاز تولید را وارد نمایند که خوشبختانه  اعضای ما هم،همکاری کردند و دراین امر هم موفق بودند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که خواستیم امشب بنیان آن را ایجاد کنیم اینست که از همه آحاد وتشکل ها ودوستانی که درسال گذشته با هم همکاری کردیم ،دعوت کنیم و با حضور دکتر برادران از آنها تقدیر نماییم و درعین حال این امرباعث تحکیم بخش خصوصی بشود.ما متوجه شده ایم اگرهمه بخش خصوصی باهم باشند نیازی نیست از جای دیگری کمک بگیرند و دولت هم متوجه میشود که بخش خصوصی در کنار هم هستند . در سالهای گذشته این دیدگاه وجود داشت که تولیدکننده در مقابل واردکننده قرار دارد و واردکننده هم نقطه مقابل مصرف کننده نهایی  است و  این نگرش همواره بود که واردات خوب نیست اما ما طی این سالها توانستیم ثابت کنیم که واردات به جا، نیاز بخش تولید ما است. همه ما باید قبول کنیم که بسیاری از کارخانجات تولیدی ما خودشان نخستین واردکنندگان هستند و بدون واردات نمی توانند به حیات خود ادامه بدهند.اینکه فقط ازتولید سخن گفته شود،درست نیست و توجه نمی شود که تولید نیاز به مواد اولیه دارد و برای این امر  باید یک واردکننده توانا در کنار تولید کننده قرار داشته باشد ومواد اولیه  مورد نیاز تولید را تامین کند. بهرحال امیدواریم در سالهای آینده با همدلی بتوانیم به دولتمردان ثابت کنیم که با کمک مردم همه مشکلات حل میشود و بدون کمک مردم هیچ کاری نمی توان انجام داد. 

تقدیر معاون وزیر صمت از تجربه خوب اعتماد به بخش خصوصی

 

   در ادامه مراسم جناب آقای دکتر برادران حلول ماه رمضان به حضارتبریک گفت و اظهار داشتندکه همه گفتنی ها، بیان شد و من فقط تایید و تشکر میکنم .

ایشان افزودند: امسال یک تجربه بسیار خوب رقم خورد و امشب که در دهمین سالگرد تاسیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا و فرآورده های سلولزی  ایران هستیم باید از این تجربه  مبارک و موفق قدردانی کرد که آقای میرباقری این  تجربه را مفصل توضیح دادند و من باید تاکید کنم این تجربه ،تجربه بسیار موفقی بود. ایشان تاکید نمودند اعتماد به بخش خصوصی تنها کاری بود که ما کردیم و باقی آن زحمت فعالان این جمع حاضربود و از تلاشهای  فعالان این حوزه برای ثبات بازار قدردانی  کرد.

ایشان ادامه دادند: من در حضور معاون اول رئیس جمهور اشاره کردم از زمانی که این انجمن به صورت داوطلبانه خواستار حذف ارز ترجیحی شد و ما ارز تالار اول را حذف کردیم، نه تنها قیمت ها دربازار افزایش نیافت بلکه کاهش هم پیدا کرد. این نشان می دهد رقابت و  ایجاد اعتماد به بخش خصوصی با سابقه و توانمند با نگاه های بلند مدت، برخلاف افرادی که دنبال انحصار، نگاه کوتاه مدت و سوداگری هستند و همکاری با مجموعه های پرتوان از جمله این انجمن که یکی از انجمنهای موفق درسطح کشور است میتواند اتفاقات بسیار خوبی را  رقم بزند.

 دکتر برادران خاطرنشان کرد: ایشان هم اشاره ای به مفاسدی در حوزه واردات کاغذ در سال های گذشته صورت گرفت داشتند که امسال با حذف این ارز و اعتماد به این جمع ،هم در حوزه تامین کاغذ مورد نیاز مطبوعات و مدارس و هم کاغذ موردنیاز صنعت،بسیار موفق عمل شد. امیدوارم سال جدید به برکت همزمانی بهارآن با بهار قرآن،سالی بهتر از امسال باشد و هم شما همت تان را ادامه دهید و هم، ما اصرار خواهیم کرد که اعتماد کنند و کار را به کاردان بسپارند اعتماد کنند و نواقصی اگر بوده حذف شود و شرایط بهتری رقم بخورد و به مرور به سمت بازارهای توام واردات درکنار صادرات حرکت کنیم و کارهای مثبتی که از سال گذشته و امسال شروع شده ادامه پیدا کند تا در مجموع کارها به تراز مثبت برسد.

 

در پایان این مراسم  ضمن تقدیر و تشکر انجمن از تلاشها و زحمات و حمایتهای جناب آقای دکتر برادران برای اعتماد به بازرگانان و فعالان بخش خصوصی حوزه سلولزی، از خانم دکتر مونا ابروفراخ مدیرکل دفتر صنایع سلولزی چاپ و نوشت افزار وزارت صمت ، آقای دکتر موسوی عضو هیئت مدیره و معاون نظارت بر کالاهای غیر فلزی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، دکتر علیقلی حسنی اعظمی عضو هیئت مدیره انجمن مدیران صنایع کارتن و ورق ایران،و مدیرعامل شرکت تعاونی اعضای انجمن مدیران صنایع کارتن و ورق ایران، دکتر ابوالفضل روغنی گلپایگانی ریاست هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران، احمد ابوالحسنی نائب رئیس اتاق اصناف تهران و رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران، حاج محسن کشاورز ریاست اتاق اصناف شهرری و رئیس اتحادیه انبارداران شهرری. آقای حاج مهدی حدادعادل ریاست هیئت مدیره انجمن مدیران صنایع کارتن و ورق ایران، حمید نیکدل ریاست اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا و کاپیتان راسخ مدیر امور بازاریابی آسیا شرکت حافظ دریای آریا تقدیر به عمل آمد.

   همچنین در ادامه از تلاشها و زحمات ده ساله آقای سید حسن میرباقری ریاست هیئت مدیره انجمن واردکنندگان کاغذ،مقوا و فرآورده های سلولزی ایران در ارتقا و پیشرفت موقعیت انجمن و اعتلای جایگاه اعضای این صنف تقدیر شد و هدیه ای به رسم تشکر و یادبود توسط  جناب آقای دکتر برادران به ایشان اهدا گردید.

برای دیدن سخنرانی جناب آقای میرباقری ریاست محترم انجمن اینــــــجا را کلیک نمایبد.

برای دیدن سخنرانی جناب آقای دکتر برادران معاون محترم صنایع عمومی وزارت صمت  اینــجا را کلیک نمایید

#انجمن واردکنندگان کاغذ، مقوا و فرآورده های سلولزی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا