انتخابات مجلس کاغذ را گران کرد

انتخابات مجلس کاغذ را گران کرد

قیمت کاغذ در هفته گذشته از بندی ۲۷۰ هزار تومان به بندی ۳۲۵ هزار تومان رسیده است. کارشناسان بازار معتقدند که انتخابات مجلس و تبلیغات کاندیداها یکی از دلایل گرانی است.
بازار کاغذ در حالی در دو ماه گذشته ثبات قیمت و آرامش نسبی را سپری کرد که کاهش قابل توجه قیمت‌ها در بازار موجب رفع حباب موجود شد و خرید از بازار آزاد رونق دوچندان گرفته بود. اما از هفته گذشته تاکنون روند افزایشی قیمت کتاب دوباره آغاز شده و کاغذ از بندی 270 هزار تومان به بندی 325 هزار تومان رسیده است.
امروز قیمت هر بند کاغذ تحریر 70 در 100 با گرماژ 70 گرمی 325 هزار تومان و هر بند کاغذ تحریر 60 در 90 با گرماژ 70 گرمی 245 هزار تومان است

اما علت این افزایش قیمت ناگهانی در بازار کاغذ چه بوده است؟
سید‌حسن میرباقری، رئیس انجمن واردگنندگان کاغذ و مقوا، در پاسخ به این پرسش به تسنیم گفت: طی دو ماه گذشته که کاهش قابل توجه قیمت‌ها در بازار را شاهد بودیم، کاغذ به قیمت کمتری از قیمت تمام شده برای واردکننده فروخته می‌شد. به گونه‌ای که با توجه به هزینه‌های انبارداری کاغذ،‌ واردکننده برای متحمل نشدن ضرر و زیان بیشتر حاضر شده بود کاغذ را بدون سود بفروش برساند تا تعهدات مالی خود را پاسخ دهد. اکنون هم که کاغذ به بندی 325 هزار تومان رسیده است،‌ باز هم قیمت واقعی نیست.
میرباقری با اشاره به دلایل این افزایش قیمت یادآور شد:‌ عرضه و تقاضا قیمت را در بازار تعیین می‌کند. در دو هفته اخیر تقاضا برای خرید افزایش یافته است،‌ امکان دارد بخشی از این تقاضا به انتخابات مجلس و تبلیغات کاندیداها مرتبط باشد. بخش دیگر هم به افزایش قیمت ارز نیمایی مرتبط است.// تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا