«بانک بد» ناجی اروپا برای جلوگیری از فلج مالی گسترده

گروهی از تنظیم کننده‌های اروپا برای جلوگیری از کند کردن روند فلج مزمن ‌مالی این منطقه، پیشنهاد تأسیس «بانک بد» را ارایه داده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بلومبرگ، سران اتحادیه اروپا بیشتر یک دهه گذشته را به بحث در خصوص مقابله به حجم  بالای وام های بد در بانک های این منطقه پرداخته اند که اخیرا بیش از یک تریلیون یورو تخمین زده شده است ولی تا کنون به راه حل مناسبی دست نیافته اند.

اما اکنون گروهی از کارشناسان بانکداری در اروپا با حمایت بانک مرکزی این اتحادیه و صندوق کمک مالی منطقه یورو تحت عنوان مکانیسم ثبات اروپا برای کمک به حل این مشکل پیشنهاد تأسیس «بانک بد» با استفاده از بودجه عمومی را مطرح کرده اند.

هدف از تأسیس این بانک رفع ابهامات از طریق ارزش گذاری منصفانه دارایی ها و خرید بخش بزرگی از آنها با کمک سرمایه گذاران خصوصی خواهد بود.

این برنامه مزیت های متعددی دارد: اول اینکه با اجبار بانک ها برای به رسمیت شناختن زیان خود می تواند موجب بازسازی بخش بانکی آشفته اروپا شود. بدین ترتیب بانک های ناسالم یا باید به افزایش سرمایه بپردازند و یا تعطیل خواهند شد.  

دوم این برنامه با جلوگیری از آتش زدن به بازارهای غیر نقدی، می تواند موجب محدود کردن خسارت های گسترده سیستمی شود.  

بانک بد علاوه بر این حتی برای دولت ها هم که سرمایه آن را تأمین می کنند، سودآور خواهد بود.

این در حالی است که آلمان به عنوان بزرگترین عضو اتحادیه اروپا، ظاهرا به دلیل نگرانی از نجات بانک ها در کشورهای دیگر، از این برنامه حمایت نمی کند.

مقامات این کشور معتقدند که سیستم نظارت مالی جدید اروپا که در سال ۲۰۱۴ به تصویب بانک مرکزی این منطقه رسید، قدرت کافی برای تعطیلی اجباری و یا بازسازی سیستم بانکی را دارد.

تأسیس بانک بد نباید تلاش های ایتالیا برای تقویت بانک های خود را به تعویق بیندازد و نیازمند افزایش سرمایه برابر تمامی بانک ها برای انعطاف پذیری بیشتر کل سیستم است.  

در این صورت آلمان نیز باید با حمایت خود از تأسیس بانک بد، این فرصت را در اختیار سیستم بانکی اروپا قرار بدهد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا