جزییات شناسایی باند متخلف مالیاتی/تشکیل لیست سیاه ۲هزار شرکت صوری

معاون وزیر اقتصاد با اعلام شناسایی یک باند شبکه ای تخلفات مالیاتی در کرج و شرق استان تهران گفت: ۲ هزار شرکت صوری شناسایی و در لیست سیاه سازمان مالیاتی کشور قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، سیدکامل تقوی نژاد در خصوص میزان درآمدهای مالیاتی سال جاری گفت: پیش بینی ما در سال جاری طبق رقم مصوب بودجه  ۸۷۷  هزار میلیارد تومان است که البته باید بررسی کنیم تا میزان تحقق آن مشخص شود.

رییس کل سازمان امور مالیاتی اظهارداشت: در ۱۱ ماهه ابتدای سال جاری به میزان ۹۱ درصد پیش بینی ها محقق شده است. امیدواریم تا پایان سال جاری بتوانیم بخش مهمی از درآمدها را محقق کنیم. به صورت کلی بخش زیادی از هزینه های دولت بر این اساس تنظیم شده است.

تقوی نژاد درباره حساب های اجاره ای ادامه داد: در قانون مالیات های مستقیم تکلیفی وجود دارد که باید فعالیت و خرید و فروش بالای ۵ میلیون تومان از طریق سیستم بانکی انجام شود، مطمئنا با توجه به سامانه های قوی اطلاعاتی نسبت به شناسایی دقیق سپرده گذاران و فعالان درعرصه بانکی اقدام می شود.

وی تاکید کرد: باید در این زمینه با کمک مراکز پولشویی و بانک ها نسبت به شناسایی اینگونه حساب ها اقدام شود. این مورد را به عنوان یک هشدار عنوان می کنم که در گذشته مشکلی درباره کارت های بازرگانی وجود داشت که برای ساماندهی آن اقداماتی از سوی نهادهای امنیتی صورت گرفته تا کسانی که کالا با نام افراد کم درآمد در مرزها از طریق مرزها وارد کرده اند را شناسایی کنیم.

معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: ما نسبت به شناسایی افراد واقعی و مالک فعالیت اقتصادی اقدام می کنیم. رسیدگی به این موضوع وظیفه بانک ها است.

تقوی نژاد درباره دستگیری برخی کارکنان امور مالیاتی در کرج و شرق تهران اظهارداشت: سازمان امور مالیاتی در جهت مبارزه با فرار مالیاتی اقدامات هوشمندانه ای داشته که از جمله آنها شناسایی شرکت های صوری است که نسبت به صدور فاکتورهای جعلی اقدام می کنند.

به گفته وی، در این زمینه ۲ هزار شرکت صوری شناسایی شده که در سامانه سازمان مالیاتی به ثبت رسید و اگر نام افراد در این لیست سیاه باشد، امکان معامله نخواهند داشت. به فعالان اقتصادی گوشزد کردیم که نام شرکت هایی در این لیست نیست و اگر افرادی رفته اند از آن شرکت ها فاکتور دریافت کرده اند ما به شرطی فاکتورها را مورد قبول قرار می دهیم که معامله واقعی صورت گرفته باشد و کالایی رد و بدل شده باشد.

معاون وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: سازمان امور مالیاتی در این زمینه شناسایی شرکت های صوری را با جدیت دنبال می کند. یک شرکت صوری در شهرستان کرج شناسایی شد و سازمان امور مالیاتی آن را دنبال و در اختیار دادگاه قرار داد. دادگاه در مرحله رسیدگی با اعتراف مدیر شرکت صوری متوجه شد که یکی از کارکنان اداره مالیاتی کرج با وی همراهی کرده است و با همکاری حراست سازمان وی در اختیار دادستانی قرار گرفت و این فرد اقرار کرد که به صورت شبکه ای عمل می کردند و تعدادی دیگر از افراد در اداره امور مالیاتی کرج با وی مشورت و تبانی می کردند.

تقوی نژاد تصریح کرد:‌ شناسایی این افراد با همکاری حراست سازمان امور مالیاتی انجام شد و با هماهنگی دادستانی و اداره اطلاعات البرز، افراد شاغل در سازمان که در این بخش همکاری داشتند شناسایی شدند و در اختیار دادستانی قرار گرفتند.

این مقام مسئول در وزارت اقتصاد با تاکید بر اینکه دادستانی در حال شناسایی دیگر فعالیت های غیرقانونی در این بخش است، گفت:‌همکاران ما در حال شناسایی فاکتورهایی هستند که این فرد صادر کرده و هنوز تعداد آن مشخص نیست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا