دور چهارم مذاکرات موافقت‌نامه تجارت ترجیحی ایران و اندونزی

بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت، دور چهارم مذاکرات موافقت‌نامه تجارت ترجیحی ایران و اندونزی از 7 تا 9 مهرماه در شهر جاکارتا برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سازمانتوسعه تجارت ایران، انور کمری رایزن بازرگانی ایران در اندونزی، گفت: در چهارمین دور از مذاکرات موافقت‌نامۀ تجارت ترجیحی ایران و اندونزی روی متن اصلی موافقت‌نامه مذاکرات فشرده‌ای انجام شد و بخش‌های زیادی از آن، مورد توافق طرفین قرار گرفت، همچنین در زمینۀ قواعد مبدا و فهرست کالاهای درخواستی طرفین برای اعطای امتیازات ترجیحی مذاکرات سودمندی انجام شد.
نی مده آیو مارتینی، مدیر ادارۀ دوجانبه وزارت تجارت اندونزی، در این مذاکرات با توصیف اهمیت موافقت‌نامه تجارت ترجیحی در توسعۀ تجارت بین دو کشور، از تأکید رئیس جمهور و وزیر بازرگانی این کشور بر امضای هر چه سریع‌تر این موافقت نامه خبر داد.

میرهادی سیدی، سرپرست معاونت توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت ایران، نیز ضمن اشاره به موقعیت جغرافیایی و اهمیت ایران و اندونزی در غرب و شرق قاره کهن، سطح فعلی روابط تجاری و اقتصادی دو کشور را پایین‌تر از حد مطلوب دانست و اظهار داشت: با توجه به پتانسیل‌های دو کشور در زمینه‌های سرمایه‌گذاری، توریسم و تجارت کالا، امیدواریم این موافقت‌نامه بتواند بستری برای گسترش همکاری‌ تجاری و اقتصادی فراهم نماید.
وی در ادامه افزود: ایران آمادگی دارد تا پایان سال جاری این موافقت‌نامه را نهایی و آمادۀ امضا توسط مقامات دو طرف نماید.
مذاکرات موافقت نامه تجارت ترجیحی بین ایران و اندونزی که از چند سال قبل شروع شده و در مقطعی برای مدتی متوقف شده بود، در اجلاس کمیسیون مشترک دوازدهم دو کشور در خرداد 1394 در تهران مجدداً تصمیم بر ادامۀ مذاکرات گرفته شد. امضای موافقت‌نامه تجارت ترجیحی میان ایران و اندونزی و کاهش تعرفه‌ها بر رقابتی‌تر شدن قیمت کالاهای صادراتی و افزایش حجم تجارت دو کشور تأثیر مثبت خواهد داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا