راه اندازی سامانه جامع انبارها در کشور

به گزارش خبرنگار ایرنا عباس تابش روز شنبه در سیزدهمین جلسه اصلی کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان در سنندج افزود: مقدمات بسیار خوبی در استان کردستان فراهم است که امیدواریم خروجی خوبی نیز داشته باشد.
وی با بیان اینکه تاکنون در این سامانه 300 هزار رکورد ثبت شده است اضافه کرد: 112 هزار رکورد بدون ایراد بوده و 118 هزار رکورد به تفکیک استان ها انجام شده که سه هزار رکورد آن، مربوط به استان کردستان است.
تابش با اشاره به اینکه تا آخر امسال فرصت است که این سامانه در تمامی استان ها عملیاتی شود گفت: با ایجاد این سامانه، هیچ باری بدون بارنامه اجازه فعالیت نخواهد داشت.
وی اظهار کرد: باید تمامی انبارها اعم از تولیدی، وارداتی و صادراتی، در این سامانه ثبت شود تا در آینده مشکلی برای فعالان این حوزه ایجاد نشود.
مدیرکل امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: نیاز است رسانه ها و بویژه صدا و سیما برای آگاه کردن مردم از این سامانه، همکاری لازم را با دستگاه ها داشته باشند.
تابش با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدامات خوبی در راستای شفاف سازی شبکه توزیع کالا انجام داده است ادامه داد: یکی از این اقدامات، واگذاری 20 درصد از خُرده فروشی کالا به فروشگاه های زنجیره ای رفاه است.
وی با اشاره به هدف این کار گفت: این فروشگاه ها دارای مدیریت واحد، شفافیت در ورود و خروج و توزیع کالا هستند که این مهم، می تواند کمک قابل توجهی در راستای کاهش خرید کالاهای قاچاق باشد.
تابش با بیان اینکه اولین سیاست دولت در بحث فروشگاه های زنجیره ای استفاده از توانمندی موجود در فروشگاه های سنتی است افزود: امیدواریم این کار، به توسعه فروشگاه های زنجیره ای در استان های مختلف بینجامد.
مدیرکل امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت به شرکت های پخش نیز اشاره کرد و گفت: سامانه ای در کل کشور به نام انجمن شرکت های پخش ایجاد شده است.
تابش اضافه کرد: برای اولین بار در کشور، صدور مجوز به شرکت های پخش بدون حضور صاحب شرکت و حداکثر ظرف مدت 15 روز انجام می شود.
وی به بحث برند سازی نیز گریزی زد و گفت: در کشور موانع زیادی برای تبلیغات وجود دارد؛ بنابراین باید برای افزایش استفاده از کالاهای داخلی و کاهش مصرف کالاهای قاچاق، کیفیت کالاهای داخلی و برند سازی را ارتقا دهیم.
در استان کردستان هزار و 47 پروانه بهره برداری صادر شده که 300 پروانه آن باطل شده است. از 300 پروانه ای که باطل شده است، 160 پروانه بهره برداری وجود خارجی نداشته است و 140 پروانه بهره برداری که فقط شامل مستحدثات، مکان و سوله، بدون خط تولید بوده است.
در نهایت 757 واحد تولید صنعتی در کردستان که دارای مکان مشخص، تجهیزات و خط هستند شناسایی شده‌اند و از این تعداد نیز 127 واحد راکد، 339 واحد فعال با ظرفیت بالای 50 درصد و 291 واحد نیمه فعال هستند.
757 واحد تولیدی صنعتی در استان شناخته شده که با ارزش هزینه 10 هزار میلیارد ریال برای هشت هزار و 500 نفر اشتغالزایی فراهم کرده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا