معافیت دارندگان کارت بازرگانی رتبه بندی شده از پرداخت 4 درصد مالیات

به گزارش ایلنا، با توافق صورت پذیرفته در جلسه کارگروه تخصصی شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی، موضوع معافیت کلیه دارندگان کارت بازرگانی رتبه بندی شده از پرداخت مالیات 4 درصد علی الحساب واردات در دستور کار سازمان امور مالیاتی قرار گرفت.

به موجب بخشنامه 2 شهریور سال 95 گمرک ایران، اظهار کالای مشمول مالیات علی الحساب واردات به میزان 4 درصد از مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی مندرج در اظهارنامه گمرکی طبق قانون لازم است با دستور وزیر اقتصاد دریافت این مالیات از دی ماه 95 به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شود.

این بخشنامه که در زمان صدور مورد انتقاد جدی فعالان اقتصادی به خصوص واردکنندگان صحیح العمل واقع شد، پس از بررسی مراتب اعتراض های فعالان اقتصادی توسط دبیرخانه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی، موضوع در دستور جلسه شصت و یکم شورا قرار گرفت. در این جلسه مقرر شد به منظور یافتن راهکار مناسب برای جلوگیری از فرار مالیاتی از طریق استفاده از کارت بازرگانی دیگران (کارت های بازرگانی یک بارمصرف)، کارگروهی با حضور نمایندگان بخش ‎خصوصی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان امور مالیاتی، گمرک ایران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی (عضو در شورای گفت وگو) و سایر مراجع مرتبط برگزار شود.

این کارگروه با حضور نمایندگانی از سازمان امور مالیاتی، گمرک، بانک مرکزی، اتاق ایران و اتاق اصناف برگزار شد.

فرشید شکر خدایی، مسوول مرکز رتبه بندی اتاق ایران درباره مفاد بخشنامه مبنی بر معافیت دارندگان کارت بازرگانی رتبه بندی شده دارای رتبه طلایی از پرداخت مالیات گفت: داوطلبانی که برای رتبه بندی اقدام می کنند، با تسلیم مفاصا حساب به اتاق در فرایند رتبه بندی، مؤدی خوش حساب تلقی می شوند.

علی رستم پور، مدیر کل دفتر اطلاعات مالیاتی و محمدحسن زارع، مدیر دفتر حسابداری و وصول مالیاتی که به نمایندگی از سازمان امور مالیاتی در جلسه حضور داشتند، در پاسخ به مسایل و مشکلات مطرح شده و به منظور رفع ابهامات بخش خصوصی اعلام کردند که این سازمان، دستورالعمل مربوط به چگونگی وصول این مالیات را با نگاه مثبت و در راستای رفع مشکل بنگاه های اقتصادی تهیه و در تاریخ 15 شهریور سال 95 ابلاغ کرده است.

بنا به اظهارات نمایندگان سازمان امور مالیاتی، طبق دستورالعمل مذکور هر فعال اقتصادی که اظهارنامه ارایه کند، از سازمان گواهی خوش حسابی دریافت می کند و برحسب بند ج بخشنامه 2 شهریور، از پرداخت مالیات علی الحساب واردات قطعی معاف خواهد شد. همچنین عنوان شد که تمامی دارندگان کارت های بازرگانی رتبه بندی شده، فارغ از اینکه طلایی، نقره ای یا برنزی باشند، به دلیل اینکه با ارایه مفاصا حساب مالیاتی در طرح رتبه بندی شرکت می کنند، در زمره مؤدیان خوش حساب قرار می گیرند و معاف خواهند بود؛ بنابراین نگرانی و ابهام بخش خصوصی از بابت اجرای بخشنامه مذکور و پیامدهای منفی برای جامعه واردات کنندگان قانونی وصول مالیات علی الحساب واردات قطعی کالا به میزان 4 درصد مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی مندرج در اظهارنامه های گمرکی مرتفع خواهد شد.

با توجه به مذاکرات و پیشنهادات مطرح شده در ادامه جلسه و رفع اهم ابهامات ناظر بر بخشنامه با توضیحات نمایندگان سازمان امور مالیاتی، مقرر شد بند (ب) بخشنامه دریافت 4 درصد مالیات علی الحساب واردات به این ترتیب اصلاح شود که تمام دارندگان کارت بازرگانی رتبه بندی شده، فارغ از اینکه طلایی، نقره ای یا برنزی باشند، از پرداخت مالیات مذکور معاف هستند. همچنین مقرر شد در جلسه دیگری، فرایند رتبه بندی کارت های بازرگانی توسط مرکز رتبه بندی اتاق برای سازمان های ذی نفع ازجمله سازمان امور مالیاتی تشریح شود تا بتواند بخش عمده ای از نگرانی دستگاه های اجرایی دولتی مرتبط را نسبت به این فرآیند و اعتبار کارت های رتبه بندی شده رفع کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا