وضعیت بازار کالاهای اساسی و چشم ‏انداز آن

وضعیت بازار کالاهای اساسی و چشم ‏انداز آن

شاخص قیمت کالاهای اساسی غیرانرژی بانک جهانی برای 11 ماه متوالی از آوریل2020 تا مارس 2021 روند افزایشی داشته است. پیش‏ بینی می‏ شود قیمت‏ های کالاهای اساسی غیرانرژی در سال 2021 حدود 19 درصد رشد کند، اما در سال 2022، با کمتر شدن سرعت رشد قیمت فلزات، قیمت این کالاها کمی کاهش یابد. چشم ‏انداز قیمت این اقلام، به شدت به مسیر و وضعیت آینده همه‏ گیری ویروس کووید-19 بستگی دارد و ممکن است بهبود اقتصاد جهانی با شیوع مجدد این ویروس در اقتصادهای بزرگ، از بین برود.
قیمت عمده کالاهای کشاورزی، به ویژه کالاهای اساسی غذایی، افزایش چشم‏گیری را تجربه کرده است. انتظار می ‏رود میانگین قیمت کالاهای کشاورزی در سال 2021 حدود 14 درصد رشد کند و در سال 2022 ثابت باقی بماند. کمبود تولید برخی از اقلام مواد غذایی، از جمله سویا، روغن پالم و ذرت، منجر به افزایش شدید قیمت شده است.
قیمت فلزات اساسی و سنگ‏ های معدنی با تقویت تقاضا در بازار اقتصادهای پیشرفته و نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه، در فصل نخست 2021، معادل 16 درصد افزایش یافته است. پیش‏ بینی می‏ شود قیمت فلزات در سال 2021 قریب به 30 درصد افزایش یابد و در سال 2022 با رفع محدودیت‏ های عرضه، دوباره تنزل کند.

دریافت فایل گزارش

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا