وظیفه وزارت امور خارجه تسهیل سرمایه‌گذاری است نه جذب سرمایه‌گذار

وظیفه وزارت امور خارجه تسهیل سرمایه‌گذاری است نه جذب سرمایه‌گذار

وزیر امور خارجه تاکید کرد که وزارت خارجه وظیفه انعقاد قراردادهای تجاری را برعهده ندارد بلکه وظیفه آن تسهیل این امر بوده و در این راستا معاونت دیپلماسی اقتصادی در این وزارتخانه فعال است.

وزیر امور خارجه امروز در مجلس اظهار داشت: وظیفه وزارت خارجه جذب سرمایه‌گذار نیست بلکه وزارت خارجه تنها وظیفه تسهیل انعقاد قراردادهای اقتصادی را برعهده دارد و بقیه امر برعهده دستگاه‌های ذیربط است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسه علنی امروز مجلس در پاسخ به سوال نماینده کبودرآهنگ در رابطه با اقدامات انجام شده از سوی وزارت خارجه برای توسعه قراردادهای اقتصادی و ارتقاء جایگاه ایران در صحنه جهانی بیان کرد: موضوع توسعه قراردادهای اقتصادی در اولویت وزارت خارجه قرار دارد و یکی از مهم‌ترین اولویت‌های سیاست خارجی کشور است. ما معاونت دیپلماسی اقتصادی را در وزارت امور خارجه تشکیل دادیم و علت این نامگذاری این است که وظیفه ما انعقاد قرارداد اقتصادی نیست بلکه وظیفه ما تسهیل این امر است.

وی در ادامه اظهار کرد: یکی از ارکان معاونت اقتصادی دبیرخانه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی است که مدتی است تشکیل شده است و وظیفه هماهنگی دستگاه‌های خارجی کشور را برعهده دارد و هر دو هفته یکبار در سطوح معاونین وزرا جلسه تشکیل می‌دهند. اخیرا در این جلسات از سفرای ایران در کشورهای مختلف دعوت می‌شود تا آخرین تحولات اقتصادی کشورهای طرف قرارداد ما به ویژه کشورهایی که بیشترین روابط اقتصادی را با آنها داریم در اختیار نمایندگان دستگاه‌های مختلف قرار دهند.

وزیر امور خارجه در ادامه تصریح کرد: از دیگر اقداماتی که ما به آن توجه داشته‌ایم همکاری استاندارها است تا مشکلات استان‌ها توسط ایرانی‌های خارج از کشور که علاقه دارند به استان‌های خود کمک کنند حل شود. چندین جلسه با حضور سفرای ما در خارج از کشور و استاندارها تشکیل شده است.

وی در ادامه با اشاره به نوآوری وزارت خارجه برای توسعه روابط اقتصادی، بیان کرد: ما پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت دیپلماسی اقتصادی را پس از چندین سال طراحی و راه‌اندازی کرده و اکنون در گام اول اطلاعات اقتصادی کشورهای خارجی را در اختیار بخش خصوصی و دولتی درون کشور قرار می‌دهند، در گام بعدی با کمک بخش خصوصی اطلاعات و امکانات ایران در اختیار کشورهای خارجی به منظور جذب بیشتر سرمایه‌گذار انجام می‌شود.

ظریف در ادامه تاکید کرد: از دیگر اقداماتی که با کمک مجلس شورای اسلامی در حال انجام است و هفته گذشته با حضور رییس جمهور نیز اجرایی شد ورود ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیاست که امکان ویژه‌ای را برای برقراری روابط اقتصادی با کشورهای همسایه ایجاد می‌کند و شروع خوبی در این زمینه داشتیم.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی وزارت خارجه برای حمایت از ایرانی‌های خارج از کشور، بیان کرد: ما تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تضعیف حقوق این افراد انجام می‌دهیم و در چند هفته گذشته دو ایرانی که به صورت غیرقانونی به درخواست آمریکا زندانی شده بودند آزاد شده و به ایران بازگشتند و یک زندانی دیگر نیز آزاد شده اما هنوز به دلیل طی مراحل دادگاه اجازه خروج و بازگشت به کشور را ندارد. وزارت امور خارجه در این زمینه از تبلیغاتی کردن موضوع جلوگیری می‌کند تا از طریق روابط سیاسی کار جلو رفته و به نتیجه برسد.

ظریف در ادامه با تاکید بر این‌که وزارت امور خارجه وظیفه انعقاد قراردادهای اقتصادی را برعهده ندارد، گفت: وظیفه وزارت خارجه جذب سرمایه‌گذار نیست بلکه وزارت خارجه تنها وظیفه تسهیل انعقاد قراردادهای اقتصادی را برعهده دارد و بقیه امر برعهده دستگاه‌های ذیربط است. سفیر ما باید سرمایه‌گذار را بشناسد و اطلاعات را در اختیار آن قرار داده و آن را تشویق به سرمایه‌ گذاری در ایران کند. ادامه راه برعهده دستگاه‌های داخلی و مقررات داخلی است. بعضا شاهد هستیم برای یک سرمایه‌ گذاری عادی حداکثر 60 ساعت باید صرف شود تا یک مجوز عادی داده شود که دیگر این مسائل به وزارت خارجه باز نمی‌گردد.

وزیر امور خارجه افزود: ما هر روز تعدادی از سرمایه‌گذاران را به دستگاه‌های ذیربط معرفی می‌کنیم اما مداخله ما در امور آنها باعث اخلال در کار دستگاه‌ها و ایجاد فساد می‌شود.

ظریف در ادامه اظهار کرد: پیش‌بینی‌هایی که در دو سال گذشته برای بهبود و توسعه اقتصاد انجام شده تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است. اگر مردم در کشورهای دیگر مشکلاتی دارند که سفارتخانه‌ها به آنها رسیدگی نمی‌کند شخصا به بنده ایمیل زده و بنده شخصا موضوع را پیگیری می‌کنم.

وی در ادامه تصریح کرد: تاکنون سفرای ما در پاکستان، افغانستان، قزاقستان، آذربایجان و روسیه با استانداران گیلان، مازندران، خراسان رضوی، شمالی، جنوبی، کرمان و یزد جلسه داشته و حول تحریم‌های آمریکا و تمام مسائل مطرح روز تبادل‌نظر داشتند.

وزیر امور خارجه اظهار کرد: امروز ما با تکیه بر اقتصاد مقاومتی در حوزه واردات توریست، سرمایه‌گذار و تکنولوژی و صادرات کالاهای غیرنفتی، نیروی انسانی متخصص غیرمورد نیاز در داخل و خدمات فنی و مهندسی تلاش خود را به کار گرفته‌ایم. امیدواریم مجلس کمک کند تا وظایف خود را بهتر از گذشته انجام دهیم.

ظریف در پایان گفت: امروز ما با مشکلات تحریم‌ها روبه‌رو هستیم و بخش عمده‌ افرادی که برای دورزدن تحریم‌ها به داخل معرفی می‌شوند با ملاحظات حقوقی به نتیجه نمی‌رسند. از دیگر اقدامات انجام شده ارائه‌ی برنامه 25 ساله به چین است که اهمیت روابط اقتصادی با چین را نشان می‌دهد. این برنامه به طور متوازن و با در نظر گرفتن اولویت‌های کشور آماده شده و در سفر به چین ارائه شد. برنامه با روسیه و سایر همسایگان نیز به خوبی در حال پیشرفت است. منافع کشور برای ما از هر چیزی مهم‌تر است

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا