پول‎پاشی شغل ایجاد می‎کند؟

به گزارش تسنیم، در صحت اظهارات رئیس جمهور مبنی بر عدم ایجاد اشتغال با حرف و شعار، تردیدی نیست اما باید توجه داشته باشند که تجربیات دولت‌های گذشته به‌خوبی نشان می‌دهد که ایجاد اشتغال با پول‌پاشی هم محقق نمی‌شود و در نتیجه، ضرورت دارد برنامه دولت در این زمینه به‌عنوان مبنای تبصره 18 لایحه بودجه 97 هرچه سریعتر اصلاح گردد.

حسن روحانی، رئیس جمهور در جلسه 18 دی ماه با وزیر و معاونان وزارت امور اقتصادی و دارایی با اشاره به لایحه بودجه 97 گفت: «در این بودجه تبصره‌هایی پیش‌بینی کردیم که فقر مطلق را از بین ببریم و اگر نمایندگان مجلس نخواهند پای آن بایستند و دست دولت را ببندند، یا باید راه‌حل جایگزین بهتری ارایه دهند و یا خودشان پاسخگوی مردم باشند. دولت صدها ساعت جلسه و کار کارشناسی انجام داده و تبصره‌هایی برای رفع مشکلات کشور تنظیم کرده است. دولت برای اشتغال جوانان و رفع بیکاری 300 هزار میلیارد تومان برای 5 سال پیشِ‌رو طراحی کرده است اما این تصمیم که حاصل کار کارشناسی است با یک رأی باید از بین برود؟… امروز برای آینده و رفع بیکاری و فقر و معضلات جامعه اهمیت دارد که به صحنه آمده و سخن بگوییم… مشکلاتی مانند اشتغال و فقر با شعر و شعار حل نمی‌شود و ما خواهان راه‌حل هستیم». روحانی با اشاره به اهمیت تبصره‌های 14، 18 و 19 به‌عنوان تبصره‌های اصلی بودجه سال آتی، گفت: «اگر این تبصره‌ها مورد توجه قرار نگیرد، اهداف دولت اجرایی نخواهد شد و در واقع دیگر لایحه بودجه دولت نیست».

بررسی لایحه بودجه 97 نشان می‌دهد که تبصره مدنظر رئیس جمهور در زمینه برنامه دولت برای اشتغالزایی گسترده در سال آینده، تبصره 18 این لایحه است. مطابق با این تبصره، قرار است مجموعاً 67 هزار و 400 میلیارد تومان شامل 17 هزار و 400 میلیارد تومان از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی، 15 هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و 35 هزار میلیارد تومان از منابع شبکه بانکی، «در ﺟﻬﺖ ﺣﻤﺎﻳﺖ از ﻃﺮح‌ﻫﺎی ﺗﻮﻟﻴﺪ، اﺷﺘﻐﺎل و آﻣﻮزش و ﻛﻤﻚ ﺑﻪ ﻛﺎرورزی ﺟﻮاﻧﺎن داﻧﺶ‌آﻣﻮﺧﺘﻪ داﻧﺸﮕﺎهی» مورد استفاده قرار گیرد. از سوی دیگر هم دولت دوازدهم قصد دارد قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری را که اواسط امسال به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید در سال 97 اجرایی کند و 6 هزار میلیارد تومان از محل اعتبارات این قانون به اشتغال روستایی اختصاص دهد.

در نتیجه، مجموع بودجه پیش‌بینی‌شده توسط دولت برای اشتغالزایی در سال آینده، 73 هزار و 400 میلیارد تومان است و مطابق با اظهارات محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست خبری هفته گذشته، دولت انتظار دارد با تخصیص این بودجه و اجرای برنامه‌های پیش‌بینی‌شده در این زمینه، حدود 1 میلیون و 33 هزار شغل در سال آینده ایجاد شود و در نتیجه، نرخ بیکاری سال 97 به 11.2 درصد کاهش یابد.

در حاشیه نشست خبری 19 دی ماه سخنگوی دولت، جزئیات برنامه حمایت از تولید و اشتغال دولت در سال 97 توسط سازمان برنامه و بودجه منتشر شد، برنامه‌ای که قرار است در صورت تصویب تبصره 18 لایحه بودجه سال آینده، اجرایی شود. بررسی جزئیات این برنامه نشان می‌دهد که «ایجاد منابع تأمین اعتبار پایدار برای اجرای طرح‌های اشتغال و کاهش هزینه تأمین مالی سرمایه گذاری در طرح‌های اشتغال‌زا و جدید برای ایجاد اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان»، روح حاکم بر سیاست‌های مدنظر دولت دوازدهم در زمینه اشتغال است و این موضوع صراحتاً در متن برنامه ارائه‌شده توسط سازمان برنامه و بودجه اشاره شده است (شکل زیر). بنابراین به‌نظر می‌رسد دولت دوازدهم هم قصد دارد سیاست‌های نامطلوب و شکست‌خورده دولت‌های گذشته در زمینه اشتغالزایی را که همان «اشتغالزایی از طریق پول‌پاشی» است ادامه دهد و در نتیجه، پیش‌بینی می‌شود اهداف مدنظر دولت در این زمینه محقق نگردد.

بخشی از برنامه حمایت از تولید و اشتغال دولت در سال 97

(منتشرشده در حاشیه نشست خبری هفته گذشته سخنگوی دولت)

گفتنی است ایجاد اشتغال از طریق تزریق پول و تخصیص تسهیلات (پول‌پاشی)، وجه مشترک طرح‌های «خوداشتغالی»، «ضربتی اشتغال»، «بنگاه‌های زودبازده» و «رونق تولید» در دولت‌های قبل بوده است. مطابق بررسی‌های نهادهای معتبر مانند مرکز پژوهش‌های مجلس، اجرای این طرح‌ها در دو دهه گذشته به انحراف منابع و تسهیلات انجامیده و اهداف اشتغال‌زایی آنها با شکست مواجه شده است. در واقع، سردرگمی و نبود برنامه­‌ریزی مناسب در توزیع منابع و تخصیص تسهیلات باعث به‌هدر رفتن بخش زیادی از این منابع در پروژه­‌های بی­‌نتیجه و یا استفاده وسیع از این تسهیلات در فعالیت­های غیرمولد و سوداگرانه شده است و نمود آن را در ناتوانی دریافت کنندگان این تسهیلات در بازپرداخت آن‌ها می‌توان مشاهده کرد.

در مجموع، در صحت اظهارات رئیس جمهور مبنی بر عدم ایجاد اشتغال با حرف و شعار، تردیدی نیست اما ضرورت دارد ایشان به این نکته مهم هم توجه داشته باشند که تجربه طرح‌های شکست‌خورده دولت‌های گذشته در زمینه اشتغالزایی به‌خوبی نشان می‌دهد ایجاد اشتغال با پول‌پاشی هم محقق نمی‌شودف بنابراین انتظار می‌رود دولت هرچه سریعتر نسبت به اصلاح برنامه خود برای اشتغالزایی گسترده در سال آینده اقدام کند تا بار دیگر شاهد عدم تحقق قابل توجه اهداف این برنامه و انحراف گسترده منابع و تسهیلات به‌بهانه اشتغالزایی نباشیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا