چشم ‏انداز اقتصاد جهان و ایران

چشم ‏انداز اقتصاد جهان و ایران

با گذشت یک سال از همه‏ گیری کووید-19، تجمیع تلفات انسانی همچنان نگرانی‏ هایی ایجاد می ‏کند. نااطمینانی بالا، چشم ‏انداز اقتصادی جهان را احاطه کرده و رکود فعالیت‏ های اقتصادی در سال 2020 به لحاظ سرعت و ماهیت، بی‏ سابقه بوده است. با این وجود، شرایط می ‏توانست بدتر از این هم باشد. براساس برآوردهای صندوق بین ‏المللی پول، اگر چنین حمایت‏ های سیاستی خارق ‏العاده‏ای صورت نمی‏ گرفت، این رکود می‏توانست تا سه برابر بزرگتر نیز باشد.

براساس آمارهای صندوق بین‏ المللی پول، پس از برآورد رشد اقتصادی منفی 3.3 درصدی در سال 2020، پیش‏ بینی می‏ شود اقتصاد جهانی در سال 2021 به 6 درصد و در سال 2022 به 4.4 درصد برسد. با اینکه طبق برآورد صندوق بین‏ المللی پول، نرخ رشد اقتصادی بسیاری از کشورهای منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی در سال 2020 منفی بوده، اما برای ایران

 این نرخ مثبت و معادل 1.5 درصد برآورد شده است. همچنین انتظار می‏ رود در سال 2021 و 2022 نرخ رشد اقتصادی ایران به ترتیب 2.5 درصد و 2.1 درصد رقم بخورد.در این گزارش به طور خلاصه آخرین گزارش صندوق بین ‏المللی پول (منتشر شده در آوریل 2021) مورد بررسی قرار می ‏گیرد.

معاونت بررسی های اقتصادی /اتاق بازرگانی تهران

از اینجا دانلود شود↓↓

  چشم انداز اقتصادی جهان و ایران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا