90 درصد کشفیات قاچاق، از مبادی رسمی

خبرنگار مهر: وضعیت قاچاق در استان هرمزگان به چه صورت بوده و نسبت به سال‌های قبل چه تفاوت‌هایی کرده است؟

سرهنگ توکلی رئیس پلیس مبارزه با قاچاق استان هرمزگان : در ارتباط با قاچاق همانطور که می‌دانید، قریب به ۶۰ درصد تجارت کشور اعم از صادرات و واردات کشور، در استان هرمزگان صورت می‌گیرد. از آنجایی‌که تأکیدات مقام معظم رهبری و سلسله‌مراتب فرماندهی پلیس به این صورت است که بیشتر تأکید بر شبکه‌های سازمان‌یافته و باندها در مبارزه با قاچاق و کشفیات، تمرکز صورت گیرد، آسیب‌شناسی و بررسی‌هایی که بر روی پرونده‌هایمان انجام داده‌ایم حاکی از این است که بیشترین خلأها و امکان سوءاستفاده شبکه‌ها، از مبادی رسمی است یعنی بیش از ۹۰ درصد کشفیات ما از مبادی رسمی بوده است.

یعنی ۹۰ درصد فساد در گمرکات و مناطق آزاد رخ می‌دهد؟

– مناطق آزاد هم‌، بستر قاچاق را فراهم می‌کنند. در واقع مناطق آزاد، زمینه‌سازی برای قاچاق می‌کنند. به‌عنوان‌ مثال که حتی شاید خود رسانه‌ها هم آمارش را داشته باشند، در یک فقره ۱۶ هزار تن از یک نوع کالا از منطقه آزاد واردشده است؛ ولی می‌بینیم کمتر از ۱۰۰۰ تن آن به گمرک اظهار شده است، حالا اینکه بقیه این اجناس چگونه و چطور پنهان‌کاری و وارد شده است، جای بحث دارد! تأکید و برنامه‌های ما بر روی شبکه‌ها و باندهای سازمان‌یافته است که در این مورد اقدامات خیلی خوبی صورت گرفته است. ستاد مبارزه با قاچاق، گمرکات و نیروی انتظامی و مجموعه‌های قضایی همه دست‌ به‌ دست هم داده‌اند و اقدامات خوبی انجام شده است، استان هرمزگان سال گذشته در حوزه مبارزه با قاچاق رتبه اول کشوری را اخذ کرده است و در ارتباط با این مسائل با توجه به همکاری که گمرک انجام داده، تجهیز و سازماندهی گلوگاه‌ها انجام شده است. الآن محموله‌ها از طریق سامانه «نظارت و کنترل محموله‌های جاده‌ای گمرک» و «پنجره واحد تجارت فرامرزی» تحت نظارت و اشراف پلیس قرار دارند. کشفیات خوبی با همکاری و با استفاده از پنجره واحد تجارت فرامرزی صورت گرفته است و تمام توان و امکانات استان به‌عنوان اولین اولویت استان در حوزه مبارزه با جرائم، بحث مبارزه با قاچاق است.

فکر نمی‌کنید که اگر گمرک در مناطق آزاد، اجازه انبارگردانی، در این زمینه با پلیس همکاری داشته و روند انتقال کالا برایش مشخص باشد، جلوی بسیاری از تخلفات دیگر را می‌گیرد و کمک زیادی هم به پلیس خواهد کرد؟

– در حال حاضر متأسفانه در مناطق آزاد بدون هرگونه ضابطه‌ای کالا وارد کشور می‌شود و متأسفانه در ورود و خروج آن کنترلی نیست و دارد بستر قاچاق فراهم می‌شود. محموله‌های خیلی کلانی که بستر آن از مناطق آزاد بوده توسط پلیس کشف شد که این به علت همان مسائل و مشکلات و خلأهایی هست که در مناطق آزاد وجود دارد. اگر میزان ورودی مناطق آزاد و میزان خروجی آن‌که بر اساس قانون مشخص‌شده است، ضابطه‌مند باشد کمک زیادی به جلوگیری از قاچاق در مناطق آزاد خواهد کرد.

طبق اخبار واصله، سال ۹۵ در راستای کشف و جلوگیری از قاچاق، سال خوبی بود. چه عواملی به پلیس کمک کرده‌اند که بتواند در این مسیر موفق باشد و اصلاً شرایط از سال قبل چه تفاوت‌هایی کرده بود که ما شاهد افزایش و بهبود روند کشفیات باشیم؟

– همان‌طور که اشاره کردید دسترسی و استفاده از سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی و رصد محموله‌های تجاری از مبدأ تا مقصد و اینکه زمینه جعل و سوءاستفاده و همین‌طور استفادۀ مکرر از اسناد گمرکی برداشته شد، همه این‌ها به‌اضافه اشراف اطلاعاتی خوبی که توسط پلیس صورت گرفت و به‌خصوص استفاده از پنجره واحد و سامانه جامع گمرکی باعث شد که اقدامات خوبی صورت بگیرد، به‌ عنوان‌مثال آماری که خود مسئولان گمرک شهید رجایی به‌صورت مکتوب اعلام کردند در سال ۹۵ در مقایسه با سال ۹۴ میزان واردات کاهش پیداکرده است و طبیعتاً باید درآمدها کاهش پیدا کند، اما با وجود اینکه واردات کم شده است ولی درآمدها بالا رفته است. این نشان از این است که گمرک حقوق و عوارض دولت را به‌صورت قانون‌مند و با استفاده از سامانه جامع گمرکی و سامانه (EPL) کاملاً دارد اخذ می‌کند. به‌عنوان‌ مثال تعرفه ظروف سرامیک شیشه‌ای که در سال ۱۳۹۴، ۱۴۶ درصد بود، رسید به ۷۰ درصد و ۱۰۰ درصد که حتی همان‌طور که مشاهده می‌کنید با کاهش عوارض و میزان واردات بازهم درآمدها افزایش پیدا کرد و این یعنی اینکه گمرک با استفاده از پنجره واحد تجارت فرامرزی محموله‌های بیشتری را توانسته شناسایی کند و حقوق عوارض گمرکی را به‌درستی اخذ کند. از آن‌طرف هم با استفاده از این سامانه شبکه‌های بزرگ قاچاق، خیل عظیم باندهای بزرگ و شبکه‌های قاچاق متلاشی شد و در ادامه هم اقدامات و پیگیری‌های جدی پلیس هرمزگان را در این حوزه شاهد خواهیم بود و به این راه ادامه داده خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا